Domowy zakwas na żurek

Domowy zakwas na żurek. 

Zakwas potrzebny jest do przygotowania tradycyjnego żuru, żurku, barszczu białego. O ile przepisów i receptur na taką zupę jest wiele, o tyle według mnie zakwas na najlepszy żurek wielkanocny  musi być zrobiony tradycyjnie w domu. Można iśc na łatwiznę i kupić zakwas w sklepie, mozna nawet zrobić żurek z torebki, ale to już nie będzie domowy żurek na zakwasie.

Jesteśmy z Piotrem samowystarczalni, gdyż sami pieczemy chleb, robimy białą kiełbasę i inne przetwory, robimy też domowe zakwasy na świąteczne zupy, zakwas na żurek i zakwas na barszcz czerwony. Przepis na zakwas na żurek podawałam pona 9 lat temu w przepisie na domowy żurek na zakwasie.

Zakwas można przygotować samemu  albo kupić gotowy w szklanej butelce (nie w plastykowej). Potrzebny jest do ugotowania żurku, Żurek to bardzo pyszna zupa, podawana u nas na wielkanocne śniadanie. Na Wielkanoc dodajemy do żurku białą kiełbasę. i podajemy go w chlebowych miskach.Polecam przygotowanie go w domu, gdyż jest proste i mało kłopotliwe. Gdy zrobimy więcej można przelać do butelki i trzymać w lodówce.

Często się pytacie  czym różni się żurek od białego barszczu. Różnica jest w mące, którą używa się do zrobienia zakwasu. Zakwas do barszczu białego przygotowywany jest z mąki pszennej, zaś do żurku z mąki żytniej. ja tym razem wykorzystałam mąkę żurkową, to nic innego jak mąka żytnia 2000.

Jak zrobić domowy zakwas na żurek wielkanocny, odpowiedź jest w dzisiejszym przepisie krok po kroku.

Jak przygotować domowy zakwas na żurek?
SKŁADNIKI NA domowy ZAKWAS:

-1 szklanka mąki żytniej lub żurkowej
– 3-4 szklanki wody
– 3-4 ząbki czosnku
– 4-5 ziaren ziela angielskiego,
– 2-3 liście laurowe
– 1 kromka suchego chleba razowego lub żytniego /opcjonalnie/
Jeśli chcemy przyśpieszyć fermentację można dodać łyżkę soku z kiszonych ogórków lub 1 łyżkę zakwasu na chleb/można kupić gotowy w proszku/

Przygotowanie ZAKWASU:
Do wysokiego słoja wsypujemy żytnią mąkę i zalewamy  ciepłą przegotowaną wodą, mieszamy aby nie było grudek. Następnie dodajemy obrane ząbki czosnku, ziele angielskie liść laurowy  oraz opcjonalnie kromkę żytniego chleba, mieszamy. Słój przykrywamy gazą  i odstawiamy na minimum 3 dni w ciepłe miejsce. Codziennie zakwas mieszamy. Gdy zakwas pachnie i smakuje kwaskowo to znak, że jest już gotowy. Zakwas przelewamy do butelki i trzymamy w lodówce. Przed gotowaniem żurku można przecedzić.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *