Solanka. Soljanka według receptury DDR. Soljanka nach DDR Rezept. Solanka to gęsta, pełna smaków potrawa jednogarnkowa. Gdy byłam w liceum często jeździliśmy na wczasy do Niemieckiej Republiki Demokratycznej do Mönkebude w Meklemburgii-Pomorzu Przednim po niemieckiej stronie zalewu Odry. Tam moi rodzice poznali pewną niemiecką rodzinę, z którą spędzali czas, przy okazji gotując coś popularnego w kuchni polskiej i niemieckiej. Nasza niemiecka znajoma Erika kilka razy gotowała soljankę jak ją nazywała. Solanka to niepowtarzalną zupa, tradycyjnie przyrządzaną w Rosji i na Ukrainie. Solanka pochodzi z kuchni rosyjskiej, ale zyskała uznanie również Niemców pochodzących ze Wschodnich Niemiec. Solankę szczególnie chętnie zjadało się w takich krajach związkowych jak: Brandenburgia, Saksonia, Turyngia czy Meklemburgia-Pomorze Przednie. Popularność solanki na niemieckich terenach sięgała czasów przed upadkiem muru berlińskiego, kiedy to wojska radzieckie stacjonowały w NRD, a zupę można było zamówić we wschodnioniemieckich restauracjach.
Wtedy bardzo mi ta zupa smakowała. Dzisiejsza soljanka jest więc według receptury, którą gotowano w DDR. Ale najpierw kilka słów o nazwie tej zupy, gdyż stosuje się takie nazwy: solanka, soljanka i solianka. Ponieważ to rosyjska nazwa zupy po raz pierwszy zapisano cyrylicą ‘’солянка’’. Dosłowna transkrypcja tego wyrazu z języka rosyjskiego to ‘’soljanka’’. Jednakże taki zapis jest błędny, ponieważ występująca w wyrazie literka (‘’ja’’) я po (‘’l’’) л powinna być zapisywana jako ‘’a’’, a nie – jak w wielu przypadkach – ‘’ja’’ czy ‘’ia’’. Błąd ten utrwalił się na dobre w naszym języku, przez co wiele osób wciąż zapisuje nazwę tej zupy w niepoprawny sposób ‘’soljanka’’ lub ‘’solianka’’. W tym przypadku jedyna poprawna nazwa zupy to ‘’solanka’’.
W niemieckiej kuchni używa się nazwy SOLJANKA.
Nie jadłam soljanki od ponad 35 lat, a teraz ugotowałam ją dokładnie według przepisu Eriki. Jest po prostu perfekcyjna! Mój mąż i tata również byli po jej zjedzeniu cali happy.
Najlepiej, aby solankę przygotować dzień wcześniej np. wieczorem aby do rana się przegryzła i nabrała smaku. Następnego dnia wystarczy ją po prostu podgrzać. Ważne jest, Soljanka musi stać kilka godzin, zanim będzie można ją zjeść ze smakiem.
Wiele osób ceni solankę przede wszystkim za jej smak. Pod tym względem solanka nie ma sobie równych. Poznajcie ją lepiej.
Składniki na 4 porcje Soljanka nach DDR Art.:
125 g wędzonego boczku lub wieprzowina wędzona (Kasseler), pokrojony na małe kawałki
2 sztuki kiełbasy np. zwyczajnej, myśliwskiej, pokrojonej w kostkę (u mnie z czosnkiem niedźwiedzim)
2 sztuki innej kiełbasy, może być drobiowa, czy salami, u mnie 2 cienkie śląskie
1 duża cebula, drobno posiekane
1 szklanka tartych ogórków kiszonych i trochę wody z kiszenia
3 kolorowe papryki lub 1 może być słoik leczo np. z mojego przepisu
100 g koncentratu pomidorowego lub więcej
1 łyżka musztardy
1 łyżka Sambal Oelek lub pasty paprykowej
sól i pieprz do smaku
1-2 liść laurowy
2-3 ziarna ziela angielskiego
słodka papryka w proszku,
1 litr rosołu, bulionu lub woda i 2 kostki bulionowe
olej
crème fraîche, gęsty jogurt lub kwaśna śmietana
Boczek lub wędzone mięso podsmażamy na rozgrzanym oleju na patelni. Następnie dodajemy kiełbasę i cebulę, chwilę przesmażamy i dodajemy pokrojoną paprykę. Jeśli wykorzystujecie leczo ze słoika to leczo dodajemy później.
Przekładamy wszystko do dużego garnka. Dodajemy koncentrat pomidorowy, musztardę, Sambal Oelek i ogórki kiszone, oraz opcjonalnie słoik leczo, liście laurowe, ziele angielskie, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i papryką w proszku. Wlewamy bulion lub rosół, (może być zrobiony z kostek) , gotujemy na wolnym ogniu przez około 30 minut, aż konsystencja zupy będzie lekko kremowa, ale nie gęsta. W razie potrzeby zawsze można dodać trochę soku z kiszenia ogórków lub wody, można ją również doprawić według uznania.
Wlewamy solankę do talerzy, miseczek, podajemy z crème fraîche, jogurtem lub kwaśną śmietaną, aby uszlachetnić smak.
Do Solanki pasuje też pieczona bagietka np. czosnkowa lub świeża bagietka.
Proszę określić precyzyjnie jaka ilość kiełbasy jest potrzebna do tego przepisu Solanki , bo sztuka może mieć rożny ciężar .
Proszę określić precyzyjnie jaka ilość kiełbasy jest potrzebna do tego przepisu Solanki , bo sztuka może mieć rożny ciężar .
Kiełbasa jest na zdjęciu poniżej, taka standardowa wielkość sklepowa ok. 15 cm długości.
Oj tak ! Pamiętam z czasów studenckich na wyjazdach wakacyjnych w ramach obozów pracy – jakoś to się podobnie nazywało. U nas była wersja uboższa, tzn. z parówką, ale i tak po całym dniu roboty smakowałooooo! Do tego zawsze raz na dwa – trzy dni dowozili taką metalową beczkę piwa. Gotuję to do dziś. Oczywiście z prawdziwą solianką to ma tyle wspólnego, że są ogórki, ale i tak to lubię i Żona i nasze potomstwo, mimo że nie byli w DDR.