Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty 🙂 A z wiosną pojawiły się moje ulubione warzywa, w tym młoda kapusta. A jak młoda kapusta, to nie może zabraknąć na naszym stole gołąbków. Tym razem trochę nietypowych gołąbków, bo jarskich, bez ryżu, a z powracającą do łask kaszą jaglaną, nie z mięsem – a z pieczarkami i tartą marchewką. No i ten tłuszcz! 3 x olej rzepakowy- wykorzystałam olej do gotowania kaszy jaglanej, do duszenia pieczarek i do podsmażania gołąbków. Czemu akurat olej rzepakowy? Gdyż olej rzepakowy jest naturalnym źródłem kwasów omega- 3 i dlatego warto go wykorzystywać w kuchni!
Gołąbki z kaszą jaglaną, pieczarkami, marchewką na oleju rzepakowym były bardzo smaczne, a to że zdrowe, chyba nie ma nikt wątpliwości!
Polecam też gołąbki z kurkami
Gołąbki w sosie pomidorowym
Przepis na gołąbki bez zawijania
Gołąbki z ryżem basmati i mięsem
SKŁADNIKI:
- 20 dag pieczarek
- 2 marchewki
- 2/3 szklanki kaszy jaglanej
- 1 cebula
- 150 ml rosołu
- 8 liści młodej kapusty
- chili w młynku
- sól do smaku
- pieprz do smaku
- natka pietruszki
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 4 łyżki śmietany 30%
PRZYGOTOWANIE:
Gotujemy 2/3 szklanki kaszy jaglanej z odrobiną soli i 1 łyżką oleju rzepakowego. Zajmie to ok. 15 minut, podczas gotowania mieszamy od czasu do czasu, gdy czas minie zostawiamy kaszę pod przykryciem. Z młodej kapusty wykrawamy głąb i parzymy lekko kapustę. Liście rozdzielamy. Ścinamy delikatnie nerwy liściowe. Pieczarki siekamy, marchewkę ścieramy na tarce jarzynowej i podsmażamy na 1 oleju rzepakowego, doprawiamy solą i chili. Mieszamy duszone pieczarki z marchewką, kaszą jaglaną i posiekaną natką pietruszki. Ewentualnie doprawiamy do smaku pieprzem, solą, wszystko dokładnie mieszamy. Każdy liść kapusty solimy, a następnie nakładamy po ok. 1,5 łyżki farszu, zakładając boki liści do środka, a następnie zwijamy w rulon. Robimy 8 gołąbków. Gołąbki układamy na patelni i podsmażamy delikatnie z obu stron na 1 łyżce oleju. Gołąbki zalewamy 1 szklanką rosołu, dodajemy 2 pieczarki pokrojone w plastry, dodajemy śmietanę. Przykrywamy pokrywką i dusimy około 10 minut aż gołąbki będą miękkie. Posypujemy natką pietruszki. Gołąbki podajemy ze świeżą bagietką.
Ale super gołąbki 🙂 pyszności 🙂
Zapraszam również do mnie i do udziału w konkursach http://kulinarneszalenstwamaniusi.blogspot.com/
Pingback: Domowa kiełbasa à la gołąbki - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Pingback: Gołąbki z ryżem. przepis uniwersalny na gołąbki - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Pingback: Jarskie gołąbki z kaszą jaglaną i pieczarkami - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię