Pomidory w słoikach to domowy odpowiednik pomidorów z puszki. Ten sposób jest najprostszy ze wszystkich jakie znam. Robię też pomidory inną metodą, która wymaga większego nakładu pracy, pomidory włożone do słoików zalewam sokiem ze zmiksowanych pomidorów. Na blogu znajdziecie sporo przepisów na przetwory z pomidorami. Przeciery, sosy, na zimę, pieczone pomidory.
Ta wersja pomidorów w słoikach jest błyskawiczna, nie wymaga obierania pomidorów ze skóry, przecierania. Umyte pomidory trzeba tylko pokroić w ćwiartki, posolić i wstawić do pasteryzowania. To szybki i prosty przepis na pomidory w słoikach na zimę.
Pomidory po wyjęciu ze słoika wystarczy przetrzeć przez sito lub zblendować wraz ze skórą i można dodawać do zup, sosów, duszonych mięs, gulaszu, czy do leczo, itp. Po zblendowaniu, można je doprawić do smaku i podać np. jako sok pomidorowy.
Przepis na pomidory w słoikach znajdziecie poniżej.
Składniki na ok. 8 dużych słoików (900 ml) pomidorów na zimę:
5 kg pomidorów (najlepiej mięsiste np. lima)
sól, ok. 1 łyżeczki na duży słoik
Słoiki dokładnie myjemy i wyparzamy. Pomidory dokładnie myjemy i kroimy na ćwiartki. Układamy je ciasno i ściśle w suchych słoikach, staramy się nie zostawiać pustych przestrzeni gdyż pomidory skurczą się podczas pasteryzowania. Do każdego słoika wsypujemy też 1 łyżeczkę soli i szczelnie zakręcamy słoiki.
Pasteryzowanie słoików z pomidorami można przeprowadzić dwoma metodami: na sucho (w piekarniku) lub na mokro (w garnku).
Jak pasteryzujemy słoiki w piekarniku: słoiki wstawiamy do zimnego piekarnika, włączamy piekarnik na ok. 110 st. C, pasteryzujemy ok. 30 minut w 100 stopniach C z włączonym termoobiegiem. Wyłączamy piekarnik, a słoiki zostawiamy w piekarniku do ostygnięcia. W piekarniku zmieszą się wszystkie słoiki z tej ilości.
Jak pasteryzujemy słoiki w garnku z wodą: słoiki wstawiamy do dużego i szerokiego garnka wyłożonego ściereczką. Do 3/4 wysokości słoików wlewamy wodę , przykrywamy pokrywką i zagotowujemy. Od chwili zagotowania się wody, pasteryzujemy słoiki przez ok. 20 minut. Pasteryzujemy słoiki partiami , trwa trochę dłużej niż w piekarniku, po 20 minutach wyłączamy grzanie i zostawiamy słoiki pod przykryciem przez ok. godzinę. Po tym czasie wyjmujemy i odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
Zimą wystarczy odkręcić słoik z pomidorami i ugotować zupę pomidorową lub zrobić sos pyszny sos pomidorowy.
Tak przygotowane pomidory w słoikach wytrzymują nawet do 2-3 lat. Ale ja robię partię na 1 sezon, bo nie mam zbyt dużo miejsca w piwnicy. Smacznego 🙂
Pingback: Sos ze świeżych pomidorów do słoików - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię