Pierogi z mięsem i słodką kapustą, (która została mi z robienia gołąbków) i cebulą, farsz podsmażyłam, potem poszatkowałam. Powiem Wam, że jest pyszny, idealnie nadaje się też jako farsz do krokietów lub knedli. Czy też tak macie, że chcecie coś pysznego zjeść, ale nie chce się Wam gotować dużej porcji, tylko gotujecie coś dla siebie jak np. 15 sztuk pierogów z wędzonym twarogiem. Niekiedy przygotowuję duże ilości pierogów, czasami dla kogoś na zamówienie, albo na Wigilię gdzie muszę zrobić dwa rodzaje pierogów: ruskie i pierogi z kiszoną kapustą i grzybami dla 10 osób, którzy są wielbicielami pierogów. Niekiedy zostają nam jakieś składniki z przygotowywania jakiejś potrawy i nie wiemy czy wyrzucić lub przerobić na coś innego. Wiele osób ma taki dylemat gdy przygotowuje gołąbki, parzoną kapustę obierze się z takiej ilości liści ile potrzebuje gołąbków i zostaje nam ta najbardziej zwarta część parzonej kapusty. Takich resztek (ZEROWASTE) nie wyrzucam tylko mrożę albo przerabiam. Ja nawet gotuję zupę kalafiorową z głąba i liści. Pierwszą myślą po zrobieniu gołąbków było, wykorzystam resztę kapusty do przygotowania farszu. Wrzuciłam więc podgotowaną kapustę do zamrażarki na zaś, z myślą że zrobię farsz do czegoś niezbyt konkretnego, bo mieszając kapustę z mięsem mogę wykorzystać do krokietów, pierogów czy do knedli, oczywiście w połączeniu z mięsem mielonym i podsmażoną cebulką.
Po rozmrożeniu kapusty zrobiłam farsz i przygotowałam Pierogi z mięsem i słodką kapustą. Piotrek powiedział, że takie pierogi może jeść codziennie. Podsmażyłam do pierogów jeszcze cebulkę i do szczęścia jemu nic więcej nie potrzeba, zjadł pyszny domowy obiad.
Powinnam robić pierogi na zamówienie bo to mi najbardziej wychodzi . Ciasto jest genialne w swojej prostocie tylko mąka, gorąca woda i sól, oraz odrobina oleju oraz pyszny farsz o którym wspomniałam wyżej.
Te pierogi można zrobić z każdym mięsem mielonym, mieloną wieprzowiną, wołowiną, mięsem z indyka lub mieszanym mięsem mielonym.
Jak przygotować pierogi z mięsem i słodką kapustą?
Składniki na ok. 45 sztuk pierogów:
3 szklanki mąki pszennej
ok. 1-1 ½ szklanki wrzącej wody
łyżeczka soli + 2 łyżki oleju
1 czubata łyżeczka soli
dodatki: podsmażona na oleju cebulka
Farsz z mięsa i kapusty:
400 g mięsa mielonego
kawałek gotowanej słodkiej kapusty (ok. 200-300 g), który mi został po zrobieniu gołąbków
1 cebula
1 łyżka oleju
sól, pieprz i majeranek do smaku
Jak przygotować farsz do pierogów z mięsa i kapusty? Cebulę siekamy i szklimy na oleju, dodajemy mięso mielone, podsmażamy, dodajemy pokrojoną gotowaną kapustę, chwilkę razem podsmażamy, farsz doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem do smaku. Na koniec przekładamy farsz do szatkownicy i rozdrabniamy, ale nie na miazgę. Ma być widoczna struktura składników.
Przygotowanie ciasta na pierogi: Ja tym razem zrobiłam pierogi mechanicznie w robocie, hak robota szybciej wyrabia ciasto na pierogi. Ale wy możecie to zrobić ręcznie, do miski wsypujemy mąkę, mieszamy z solą, wlewamy stopniowo wrzącą wodę z olejem i mieszamy składniki najpierw łyżką, a gdy ciasto lekko przestygnie wyrabiamy ciasto ręką aż powstanie elastyczne ciasto. Formujemy z ciasta kulę i przykrywamy je (najlepiej miską) na ok. 30 minut, aby ciasto jak to się mówi „odpoczęło”. Po tym czasie ciasto pierogowe chwilkę wyrabiamy i wałkujemy na stolnicy, ciasto jest bardzo elastyczne i nie lepi się do stolnicy, nie wymaga więc podsypywania mąką podczas wałkowania. Z ciasta wykrawamy kółka, na których układamy farsz z mięsa i kapusty (ok. 1 ½ łyżeczki).
Zlepiamy pierogi tak jak umiemy. Pierogi z mięsem i kapustą gotujemy we wrzącej osolonej wodzie możemy dodać odrobinę oleju, po wypłynięciu na powierzchnię pierogi gotujemy jeszcze ok. 3-4 minuty w zależności od ich wielkości. Podajemy pierogi z podsmażoną cebulką. Smacznego!