Ciasto ze śliwkami i lukrem. Nasze polskie śliwki jeszcze są do kupienia, kosztują 4 zł i można je wykorzystywać i upiec placek ze śliwkami
Polecam też przepisy na Drożdżówkę ze śliwkami i kruszonką, Rogaliki ze śliwkami lub ucierane ciasto ze śliwkami i kruszonką.
Lubię robić tacie słodkie przyjemności, on jest wielkim łasuchem i za kawałek domowego ciasta mógłby oddać dusze diabłu, ja natomiast nie lubię za bardzo jeść ciast, ale piec uwielbiam, więc jesteśmy duetem idealnym, ja piekę ciasta on je zjada 🙂
Moje ciasto na kefirze z owocami mogę robić z zamkniętymi oczyma, nie potrzeba do niego miksera, wszystko robię ręczną rózgą. Ciasto ze śliwkami przygotowuje się bardzo szybko, do tego jest bardzo proste do przygotowania, wychodzi wysokie i puszyste. Słodkie śliwki, lekkie, puszyste ciasto na kefirze, do tego lukier. Ciasto ze śliwkami rośnie w piekarniku jak na drożdżach.
Przepis jest bardzo prosty, składniki na tortownicę 26 cm:
śliwki pokrojone na ćwiartki,
3 szklanki mąki,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
2 jajka,
1 szklanka cukru,
1 op. cukru wanilinowego,
100- 125 ml oleju,
400 g kefiru
Jak zrobić lukier do ciasta? Najszybciej i najłatwiej lukier przygotowuje się wsypując do szklanki – 1/2 szklanki cukru pudru +1-2 łyżki wody i utrzeć łyżeczką. Jeśli lukier jest zbyt rzadki, dodajemy do niego stopniowo jeszcze trochę cukru pudru i ucieramy dalej, jak za gęsty odrobine wody lub soku z cytryny..
Jak przygotować ciasto ze śliwkami i lukrem?
Jajka ubijamy z cukrem i cukrem wanilinowym, wlewamy olej i kefir, mieszamy, dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem, łączymy. Ciasto przekładamy do tortownicy wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą. Obkładamy śliwkami pokrojonymi na ćwiartki, albo innymi owocami np. jabłkami. Pieczemy w nagrzanym piekarniku 180 stopni C ok. 45-50 minut. Ciasto studzimy, posypujemy cukrem pudrem lub smarujemy lukrem. Smacznego!