Przedstawiam Wam uniwersalny przepis na domowy serek topiony, który przygotowuje się z twarogu. Serek topiony ma delikatną, kremową konsystencję i jest delikatniejszy od sera smażonego. Przepis na ser smażony z kminkiem znajdziecie tutaj , polecam też ser smażony z suszonymi pomidorami.
A w zależności jakie dodajemy dodatki do serka topionego taki uzyskujemy smak.
W tym przepisie do przygotowanego serka śmietankowego dodane zostały suszone pomidory z czosnkiem i bazylią, oraz natka pietruszki z czerwonym pieprzem.
Serek topiony (domowy)
SKŁADNIKI:
- 1 kg twarogu półtłustego,
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej,
- do smaku 1-1,5 łyżeczki soli,
- 2 żółtka
Dodatki:
- czerwony pieprz, gruboziarnista sól, suszone pomidory z czosnkiem i bazylią, natka pietruszki, kminek, koperek itp.
PRZYGOTOWANIE:
Przygotowujemy serek domowy topiony w następujący sposób: Twaróg rozdrabniamy w miseczce, posypujemy sodą oczyszczoną i zostawiamy w cieple na noc. W garnku zagotowujemy wodę, stawiamy na nim metalową miskę z serem i ucieramy silikonową łopatką, aż ser dokładnie się roztopi ( nie powinno być grudek). Zdejmujemy miskę z serem z garnka, cały czas ucierając dodajemy żółtka jajek (trzeba to robić szybko by żółtka się nie ścięły) i doprawiamy solą do smaku. Ser rozlewamy do szklanych miseczek, ja wykorzystałam miseczki do sufletów. Do serków topionych można dodawać różne dodatki w zależności od naszych preferencji smakowych, tym razem do jednej porcji dodaliśmy natkę pietruszki i czerwony pieprz, do drugiej zaś suszone pomidory z czosnkiem i bazylią. Często dodajemy też koperek, czasami kminek. Najczęściej serek topiony pozostawiamy bez dodatków, ma wtedy naturalnie śmietankowy smak. Po rozlaniu do miseczek, czekamy aż ostygną i wstawiamy serki do lodówki do stężenia.
Takie domowe serki topione są doskonałym dodatkiem do pieczywa, zup itp.
Smacznego.
Kiedyś robiłam, ale ciut inaczej..ale wypróbuję z tego przepisu.
O tak i można zrobić sobie w swoich ulubionych smakach, to lubię.
Czy z chudego twarogu tez wyjdzie?
Też wyjdzie, ale najlepszy jest z tłustego lub półtłustego.
i znowuu mnie kobieto inspirujesz, zrobie napewno
Zrobiłam serek wg Twojego przepisu i wyszedł rewelacja ( dodałam kminku, bo wszyscy go lubimy), niestety ani mąż, ani dzieci nawet nie chcą spróbować. Nie wiem, dlaczego tak się zachowują. Serek jes autentycznie rewelacyjny. Cudnie pachnie i smakuje. Poradź coś, proszę.
Ja smażony robiłam z kminkiem. http://straga.pl/wyroby-domowe/ser-smazony-kminkiem/ Są osoby, które nie cierpią zapachu i widoku gliwiejącego sera, może nastepnym razem zrób ten ser w tajemnicy przed domownikami 🙂
nie cierpię zapachu gliwionego sera . Robie go bardzo często ale trochę inaczej rano rozgniatam na drobne drobinki twaróg 1 kg do tej porcji dodaję 2 łyzeczki sody wszystko razem jeszcze raz dokładnie łącze i pozostawiam do wieczora w temp pokojowej do wieczora twaróg powinien się zrobić tak jakby przezroczysty raz jeszcze go wymieszam i stawiam na garnek ze wrzątkiem przykrywam pokrywka i czekam az zacznie sie topić wówczas intensywnie mieszam aby rozbić pozostałe gródki twarogu dodaje sól jajko i to na co domownicy lubią . wlewam w pojemnik i przykrywam, aby podczas stygniecia nie zrobił się korzuch , dla mnie gliwienie twarogu 7 dni jest nie do przyjęcia moi domownicy też by tego nie jedli ja równiez całą robotę robi soda
A kto napisał, że 7 dni? Napisałam, że na noc. Widziałam już na pokazie przygotowania sera, że ser zgliwieje w ciągu kilku minut, ale sody nawalili tyle, że nie szło tego sera jeść!
A bez sody oczyszczonej da sie zrobic ? .
Da, ale wtedy gliwienie twarogu trwa dłużej.
Zrobiłem. Serek wyszedł nieco twardawy. Nie był smarować jak kremowy serek tylko można go było kroić nożem. Ciekawe dlaczego?
Może to zależy od jakości twarogu? Nasz ser jak stoi w lodówce jest zwarty, jak wystawi się na zewnątrz bardzo szybko robi się miękki.
Pingback: Domowe pieczywo. Bułki pszenne - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Bardzo dobry serek ,moje dzieci mówią że to kiri, ale mam pytanie ile taki serek można przechowywać
To zależy z jakiej ilości go zrobisz, ale do tygodnia w lodówce na pewno wytrzyma.
Pingback: Jak zrobić jogurt. Jogurt domowy. - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię