Jak zrobić jogurt. Jogurt domowy.

Jak zrobić jogurt. Jogurt domowy. Moja metoda jak bez użycia jogurtownicy zrobić domowy jogurt . Wczoraj nastawiłam, a dzisiaj jem na śniadanie domowy jogurt. Robię domowy jogurt 2-3 razy w tygodniu. Nie kupuję za każdym razem nowego jogurtu jako startera z żywymi kulturami bakterii. Do przygotowania kolejnych porcji jogurtu wykorzystuję ten domowy jogurt. Ale jeśli jogurt zaczyna wychodzić mniej zwarty to odświeżam swoje bakterie jogurtowe, używając ponownie jogurtu ze sklepu.   Jak zrobić jogurt? Potrzebne jest tylko mleko 3,2% i kilka łyżek jogurtu, który ma w składzie mleko i żywe kultury bakterii bez zagęstników typu żelatyna. Mieszamy mleko z jogurtem i zostawiamy w cieple, do tego dochodzi schładzanie, i gotowe! Widzicie jaki ten domowy jogurt jest gęsty, jak jogurt grecki? Im tłuściejsze mleko wykorzystamy tym jogurt będzie gęściejszy!

Polecam inne nasze przepisy na wyroby domowe:
domowy kefir
domowe masło
domowy twaróg
serek z jogurtu
domowa ricotta
serek topiony

Składniki na 1 litr domowego jogurtu bez użycia jogurtownicy:

1 litr mleka 3,2 % (najlepiej z pasteryzowanego, ale z UHT też wychodzi- sprawdziłam)
5 łyżek jogurtu naturalnego lub greckiego kupnego , który ma w składzie mleko, śmietankę i żywe kultury bakterii, jest  bez żelatyny i innych zagęszczaczy

Jak zrobić jogurt domowy ?
W rondlu podgrzewamy mleko do temperatury ok. 40’C. Mleko ma być bardzo ciepłe ale nie gorące, można sprawdzić temperaturę termometrem, albo palcem 😉   Dodajemy jogurt i mieszamy. Zlewamy do słoja. Przykrywamy i odstawiamy na ok. 5-8 godzin w ciepłe miejsce. Można wstawić do piekarnika nastawionego na 30 stopni C. Gdy potrzymamy jogurt dłużej niż 8 godzin, będzie kwaśniejszy. Gdy jogurt zgęstnieje i z wierzchu pokryje się cienką warstwą serwatki, wstawiamy naczynie z jogurtem do lodówki w celu schłodzenia. Schładzanie jogurtu bardzo dobrze wpływa na jego smak i konsystencję. 5 łyżek zostawiamy jako starter do zrobienia kolejnej porcji jogurtu, a resztę zjadamy np. w nocnej owsiance, czy robimy jakiś pyszny owocowy lub warzywny koktajl. Smacznego!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

6 myśli nt. „Jak zrobić jogurt. Jogurt domowy.

  1. Przepis super. Będę stosować. Dziękuję. Ale bardzo proszę o sprawdzenie pisowni przed publikacją. Słowa tłuściejsze, gęściejsze i kwaśniejsze aż biją po oczach.

  2. Pingback: Placki ziemniaczane z pieczarkami - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  3. Pingback: Chłodnik z buraków pieczonych - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *