Ser smażony z kminkiem

Ser smażony może mieć dwie postacie: naturalną, bez dodatków oraz z dodatkiem kminku. Przepis na ten ser smażony z kminkiem mam od mojej babci. Babcia bardzo często go robiła, właściwie zawsze gdy byłam u niej to ten ser był. Wspominając kuchnię babci Tosi to właściwie zawsze mam na myśli ser smażony, ruskie pierogi, królika w sosie słodko-kwaśnym i najpyszniejsze gołąbki z ryżem i boczkiem, których do tej pory nie potrafię odtworzyć.
W innych rejonach Polski ser smażony również jest znany, ale jednak to u nas w Wielkopolsce jest uznany za produkt regionalny i to nasz region słynie z wyrobu tego smacznego sera. Ser smażony został wpisany do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w dniu 21 kwietnia 2009 r. , jeden z z etapów jego produkcji musi przebiegać w granicach Województwa Wielkopolskiego.
A wszystkie etapy produkcji mojego sera smażonego przebiegają w granicach Wielkopolski: twaróg pochodzi ze Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie, a produkcja odbywa się Trzciance 😉 Jak byłam nastolatką to wybierałam z sera smażonego kminek, bo jakoś mi nie smakował. Obecnie robię go regularnie i zajadamy się wszyscy ze smakiem. Razowy chleb i smażony ser z kminkiem to idealne połączenie. Takie domowy ser smażony jest doskonałym dodatkiem do pieczywa. Można ser smażony jeść gdy jest półpłynny (to dla niecierpliwych) i w zwartej postaci krojąc w plastry (to dla tych, którzy wytrzymają do następnego dnia) 🙂

Ser smażony z kminkiem

Ser smażony z kminkiem

Smażony ser topionySmażony ser z kminkiem

Piotrek ma inny sposób na przygotowanie twarogu, topi go na parze. jak w tym przepisie: Serek topiony (domowy)

Składniki:

1/2 kg sera twarogowego tłustego
1 łyżeczka sody oczyszczonej,
1 łyżka masła
1 łyżeczka soli,
2 żółtka
1 łyżeczka kminku

Aby przygotować ser smażony, niestety trzeba poczekać kilka dni, gdyż twaróg z którego przygotowuje się ser smażony musi zgliwieć. Zajmuje to ok. 1-2 dni, w zależności od ilości sody. Ja dodaje tylko 1 łyżeczkę, wiec czekałam 2 dni. W lecie można to robić bez sody, gdyż wysoka temperatura powietrza powoduje naturalne gliwienie twarogu.

Twaróg rozkruszamy w misce i posypujemy 1 łyżeczką sody oczyszczonej. Mieszamy i odstawiamy w ciepłym miejscu. Ser musi zgliwieć, tzn. dojrzeć, uzyskać szklistą, lekko ciągnącą konsystencję.

Gdy twaróg zgliwieje można zabrać się za przygotowanie sera smażonego.

W rondelku rozpuszczamy jedną kopiastą łyżkę masła. Gdy masło się rozpuści dodajemy do niego zgliwiały twaróg i podgrzewamy na bardzo małym ogniu, cały czas mieszając. Dodajemy do sera twarogowego sól do smaku (1 łyżeczka wystarczy) i 1 łyżeczkę kminku (w całości, nie mielonego). Cały czas podgrzewamy ser do całkowitego rozpuszczenia (nie może być grudek), ale nie możemy go zagotować. Konsystencja sera smażonego z kminkiem powinna być gładka.

Gdy ser uzyska odpowiednią konsystencję, ściągamy go z ognia i dodajemy 2 żółtka. Całość dokładnie łączymy, najlepiej trzepaczką i przelewamy do miseczek. Ser smażony można jeść od razu smarując nim chleb, lub schładzamy go w lodówce i wtedy kroimy go w plastry i układamy na chlebie z masłem.

Smażony ser z kminkiemSmażony ser z kminkiemPo przestaniu całą noc w lodówce ser uzyskuje zwartą konsystencję i można go kroić w plasterki.

Ser smażony z kminkiem

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

27 myśli nt. „Ser smażony z kminkiem

  1. Pingback: Ser smażony z suszonymi pomidorami - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

    • Marta, masz na myśli serek wiejski ze śmietanką, który jest sprzedawany w pudełeczkach? Jeśli tak, to ten ser nie zgliwieje. Chyba, że masz na myśli twaróg wiejski. Polecam jednak twaróg z kostki, który jest w 250 g gramaturach.

  2. Robię czasem ten ser i zawsze wygląda, jak na zdjęciach, czyli taki mleczno-kremowy kolor. Ale pamiętam z dzieciństwa, że u sąsiadki jadłam ser smażony, który był jakby pół przezroczysty, miał formę lekko ciągliwą (po wystudzeniu). I taki odpowiadałby mi najbardziej. Czy komuś udało się taki zrobić?

  3. Ludzie,ser Domowy robi się zTwarogu nipasteryzowanego. Cały problem pochodzi natym że obróka sera śmierdzi i trwa dłużej niż prosty proczes z Sodom.Jeżeli macie możliwość sprubujcie.Smakowo jak u Dziadkuw.

  4. Pingback: Domowy ser żółty - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  5. Należę do niecierpliwych. A jeśli wybierałbym kminek, to po to, aby zjeść go w pierwszej kolejności :). Kminek roles!

  6. Pingback: Kapusta zasmażana z kminkiem - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  7. jak trzeba to jestem cierpliwy, ale jak długo pamiętam to ser smażony zawsze jedliśmy na ciepło i wtedy smakuje najlepiej, ale w kwestii smaku nie sprzeczam się

  8. Robię taki czasami, jest to coś pysznego, zawsze zjem go jak jest ciepły, ba gorący, uwielbiam. U kradłam sobie przepis na ser żółty. Niebawem zrobię i dam znać, jaki wyszedł. Pozdrawiam. Ala

  9. Zaraz się za niego biorę, bo dawno nie robiłam, to trochę musiałam pamięć odświeżyć. Też robiła go babcia, potem mama i okazjonalnie ja. U nas jest bardzo znany, chociaż nie jest potrawą regionalną Małopolsce, gdzie mieszkam. Pozdrawiam serdecznie.

  10. Na pewno przepis przetestuje dzis z rana
    Ale chcialem dodac ze nabslasku zawsze byl u babci (omy) hauzkyjza
    Technologia podobna
    Smak pewnie tez
    No i kminek forever

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *