Kapuśniak z młodej kapusty kiszonej . Nie lubię kapuśniaku z kiszonej kapusty, którą robi się na zimę, jest dla mnie za kwaśny. Za to uwielbiam kapuśniak z młodej kiszonej kapusty. Kapuśniak z młodej kapusty kiszonej przygotowuję na żeberkach lub na ogonach wieprzowych. Młodą kapustę sama ukisiłam. Udało mi się też kupić piękny kawałek żeberek wieprzowych, do tego oczywiście domowa młoda kiszona kapusta, o tej porze roku można ją też kupić, w lecie jest najlepsza. Ugotowałam więc kapuśniak z kapusty kiszonej.
Jak zrobić samemu młodą kiszoną kapustę? Przepis znajdziecie tutaj.
Mam już domową młodą kiszoną kapustę po tygodniu kiszenia. Kapuśniak będzie z młodymi warzywami i kminkiem.
Ziemniaki i młodą włoszczyznę od razu wkładamy do zupy razem z kiszoną kapustą, przy gotowaniu przez 1 godzinę warzywa się nie rozgotują, gdyż w kwaśnej zupie gotują się wolniej, a za to oddają cały smak zupie. Podajemy kapuśniak z natką pietruszki, można dodać koperek jak ktoś lubi, np. kapustę zasmażaną zawsze podaję z koperkiem.
Kapuśniak z młodej kapusty kiszonej.
Składniki:
½ kg młodej kiszonej kapusty z marchewką
25 dag chudego mięsa z żeberek
1 młoda marchewka ok. ¾ szklanki pokrojonej w plastry
1/2 pietruszki – ok. 1/3 szklanki po starciu
kawałek selera – ok. 1/3 szklanki po starciu
por, biała część 1/3
gałązka lubczyku, czyli maggi ogrodowego
4 średniej wielkości młode ziemniaki
1 łyżeczka ziaren kminku
1 liść laurowy
3 ziarenka ziela angielskiego
1 litr wody
sól i czarny pieprz mielony do smaku
natka pietruszki
Jak przygotować kapuśniak z młodej kiszonej kapusty na żeberkach?
Kiszona kapusta jest delikatnie kwaśna. Obieramy włoszczyznę i ziemniaki, myjemy na durszlaku. Marchewkę kroimy w plasterki, por w pół plasterki, seler i pietruszkę ścieramy na tarce o grubych oczkach, ziemniaki kroimy w grubą kostkę .W garnku układamy mięso, warzywa, ziemniaki, kiszoną kapustę i zalewamy wodą . Dodajemy gałązkę lubczyku, kminek, ziele angielskie i liść laurowy. Gotujemy kapuśniak na średnik gazie przez ok.1 godzinę pilnując by woda nie odparowała za mocno ( należy uzupełniać ją wrzątkiem). Jak ktoś lubi to można dodać odrobinę koncentratu pomidorowego dla smaku i koloru. Doprawiamy kapuśniak do smaku solą i pieprzem. Jak ktoś lubi gęsty kapuśniak, to można go zagęścić białą zasmażką (1 łyżka tłuszczu : 1 łyżka mąki pszennej : 500 ml płynu ) i dodać ją do zupy. Można też dodać podsmażoną na złoto cebulę i pogotować kapuśniak jeszcze kilka minut. Wyjmujemy mięso, oddzielamy od kości, kroimy drobniej i dodajemy do zupy. Podajemy gorący z kawałkami mięsa. Smacznego!
Pingback: Młoda kapusta kiszona - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Pingback: Kapuśniak na ogonach wieprzowych - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię