Miałam przygotować na Wielkanoc tradycyjną babkę piaskową marmurkową. Bo babki pisakowe są bardzo delikatne i sypkie jak piasek, dlatego tak się nazywają. Jednak przez moją „sklerozę” upiekłam babkę marmurkowe bez tłuszczu. Margarynę rozpuściłam w garnuszku, a po wstawieniu formy z ciastem do piekarnika zauważyłam że margaryna stoi sobie dalej na kuchence;) Myślę, że brak margaryny wyszedł babce marmurkowej na zdrowie, bo oprócz tego że jest smaczna, stała się do tego mniej kaloryczna, czyli prawie dietetyczna. Wykorzystałam też 3 rodzaje mąki: ziemniaczaną, ryżową i pszenną. W szafce nie było tyle mąki ziemniaczanej, więc zastosowałam mąkę ryżową, którą ostatnio kupiłam w Kuchniach Świata
Głównym składnikiem babki piaskowej jest mąka ziemniaczana (im więcej skrobi tym ciasto jest bardziej sypkie) z niewielkim dodatkiem mąki pszennej, najlepiej tortowej.
W tym przepisie wszystkie gatunki mąki są w tej samej ilości, 1/2 szklanki. Pozostałe składniki to jajka (najlepiej by były w temp. pokojowej) cukier, kakao i proszek do pieczenia.
Babka marmurkowa bez tłuszczu light
Składniki:
5 jajek,
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej wymieszanej z 1/2 szklanki mąki tortowej, oraz 1/2 szklanki mąki ryżowej
1 szklanka cukru,
1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią z nutą kardamonu Kamis,
2 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Lukier:
białka i cukier puder
motylki cukrowe do dekoracji
Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka ucieramy z cukrem na puszystą masę. Dodajemy cukier waniliowy z nutą kardamonu, który sprawi, że babka zyska intensywną waniliowa nutę przełamaną korzennym zapachem kardamonu, proszek do pieczenia i wszystkie mąki. Dokładnie mieszamy masę mikserem na niskich obrotach. Białka ubijamy na sztywną pianę (ja to robię zawsze trzepaczką Triblade Kenwood), łączymy białka z ciastem za pomocą łyżki silikonowej. 1/3 ciasta odkładamy i dodajemy do niego kakao, szybko mieszamy łyżką. Wlewamy ciasto do 1/3 wysokości formy dokładnie wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą, nakładamy łyżką kakaowe ciasto . Przekładamy resztę jasnego ciasta. Pieczemy około 45 minut (aż ciasto będzie miało złoty kolor i będzie odchodzić od brzegów formy) w temp. 160 stopni z termoobiegiem.
Upieczone ciasto lukrujemy i dekorujemy cukrowymi motylkami. Białko wlewamy do miski, dodajemy cukier puder i ubijamy go za pomocą elektrycznego miksera, będzie gęstszy i bardziej bielszy jak zrobimy to mechanicznie. Ubijamy tak długo aż uzyskamy pożądaną konsystencji lukru.
Pingback: Jak zrobić lukier? - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię i dom