Chrust, chruściki vel faworki wraz z pączkami należą do ciast smażonych. Podczas smażenia powinny pływać w tłuszczu, najlepiej smalcu, ale ja stosuję olej rzepakowy. Do chruścików, ani pączków nie dodajemy cukru, gdyż w wysokiej temperaturze tłuszczu cukier będzie się palił, a nasze ciasto zbyt szybko by zbrązowiało.
Natomiast dodaje się do ciasta kwas, czyli ocet lub alkohol, czyli spirytus, aby tłuszcz nie wsiąkał w ciasto.
Moje faworki robię zawsze w okresie karnawału, mam sprawdzony przepis z książki „Kuchnia polska” wydanej przez PWE z 1987 roku. W tym przepisie do ciasta nie dodaje się masła, ani margaryny, natomiast Piotr do swoich chruścików dodaje masło lub margarynę, jego przepis na znajdziecie tutaj.
Chrust, chruściki, czyli faworki jak zwał tak zwał.
Składniki:
1 szklanka mąki + do podsypania
3 żółtka
szczypta soli
4 łyżki gęstej śmietany lub jogurtu greckiego
1 płaska łyżeczka sody
1 łyżka spirytusu lub octu winnego 6%
litr oleju rzepakowego
cukier puder do posypania
cukier waniliowy (zmielony)
Przygotowanie:
Ja przygotowywałam ciasto mikserem. Wsypujemy mąkę z sodą oczyszczoną do misy, wraz ze szczyptą soli, mieszamy. Dodajemy jogurt grecki, oraz żółtka i mieszamy mechanicznie na jednolitą masę. Ciasto ma mieć gęstość ciasta na kluski. Stolnicę delikatnie posypujemy mąką.
Ciasto rozwałkowujemy bardzo cienko. Kroimy ozdobnym radełkiem lub nożem paski ok. 2,5 cm długości 6-10 cm (jak kto lubi). W każdym pasku robimy na środku nacięcie, przez które przewijamy jeden róg.
Rozgrzewamy w rondlu olej lub smalec i wrzucamy, smażymy na złoty kolor z obu stron. Wyjmujemy faworki łyżką cedzakową na ręcznik papierowy, aby osączyć je z tłuszczu.
Układamy chruściki warstwami posypując je cukrem pudrem wymieszanym ze zmielonym cukrem waniliowym.
Smacznego. Karnawał czas zacząć:)
U mnie dzisiaj również faworki 🙂 Uwielbiam je! Przyznam jednak, że moje są troszeczkę mniej zdrowe, bo na smalcu, ale inaczej mi nie smakują 🙂
Pingback: Przepis na pączki angielskie - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię i dom
Pingback: Błyskawiczne faworki z ciasta francuskiego - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Pingback: Faworki vel chruściki - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię i dom