Cynaderki wieprzowe. Gulasz z nerek. Niektórzy nie wezmą tego dania jak i innych podrobów do ust, ale my je uwielbiamy z dodatkiem ziemniaków i buraczków. To klasyk kuchni PRL.
SKŁADNIKI:
1 kg nerek wieprzowych,
1 szt duża cebula,
2 łyżki oleju,
1 łyzka mąki pszennej
sól, pieprz, czerwona papryka, majeranek do smaku
PRZYGOTOWANIE cynaderek wieprzowych:
Nerki przecinamy wzdłuż, wycinamy moczowody. Wkładamy nerki8 do garnka z zimną wodą i moczymy w wodzie około 1 godziny, kilkakrotnie ją zmieniając. Następnie przekładamy nerki do garnka z wrzącą wodą, zagotowujemy, gotujemy ok.10 minut aż zbledną, odlewamy wodę, wykładamy nerki na durszlak i przelewamy zimną wodą, zostawiamy aż odciekną. Nerki kroimy w cienkie plasterki. Cebulę kroimy w pół talarki, doprawiamy solą, pieprzem, dusimy na rozgrzanym oleju. Dodajemy pokrojone nerki, podsmażamy chwilkę, dodajemy mąkę, mieszamy aż mąka straci swoją surowość, wlewamy tyle wrzącej wody by cynaderki przykryć. Dusimy powoli do miękkości około 45 minut aż sos zgęstnieje, doprawiamy do smaku solą, pieprzem, czerwoną papryką i majerankiem, gdy za szybko sos gęstnieje podlewamy wrzącą wodą. Podajemy cynadry z ziemniakami i tartymi buraczkami.
Pingback: Wątróbka w sosie z majerankiem - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
45 mni duszenia, top jest 3 x za długo. Produkt zostanie zepsuty w smaku bo będzie za twardy. Cynadry im dlużej się dusi to twardnieją. Generalnie Polska kuchnia w przepisach posiada za długą obróbkę cieplną. To co wartosiowe ulatnia się. – Tedy
Długo ich nie robiłam, ale mam inny sposób na obróbkę termiczną. Jest o wiele szybciej i nie traci na wartościach. Ja nerki myję i gotuję w całości, potem przekrawam i usuwam co zbędne. Potem robię dalej jak w przepisie. Zawsze wychodzi. Polecam 🤗
Równie dobrze to mozesz do nich nadikać ipogotować . Brawo
sam sobie nadikaj i pisz potem brawo. Jak to mowią… nie chcesz to nie jedz!
Ja zrobiłam inaczej, po wyczyszczeniu, od zimnej wody, po zagotowaniu 15 min. Na cedzak, porządnie wypłukać, pokroić w paski, reszta dojdzie w sosie. Żeby było prościej, mam drugą metodę obróbki termicznej. Myję nerki gotuję, po ugotowaniu porządnie opłukać. Przekrawam na pół i wycinam że środka. Kroję w paski i dalej wg przepisu🤗
Nie prawda. Ja też duszę długo
45 mn duszenia, to jest 3 x za długo. Produkt zostanie zepsuty w smaku bo będzie za twardy. Cynadry im dlużej się dusi to twardnieją. Generalnie Polska kuchnia w przepisach posiada za długą obróbkę cieplną. To co wartosiowe ulatnia się. – Tedy
jedna uwaga-nauczyła mnie robić cynaderki babcia i najpierw nerki czyściła a potem moczyła w mleku,potem opłukiwała wodą.. ten przepis troszkę przypomina mi popularne przepisy na flaki „obgotować,odlać ,opłukać ,obgotować itd.,a potem sie okazuje ,że smak zginął..tak samo z cynadrami-maja dość specyficzny smak,ale moczone,płukane,obgotowywane i potem jeszcze 45 minut gotowane czy duszone smakują mniej więcej jak świeża płyta paździerzowa…
To jak proponujesz zrobić? Krok po kroku
„mieszamy aż mąka straci swoją surowość,” wow a kiedy to następuje ?
Widać, że jesteś kompletnym nowicjuszem, ale to nic złego nauczysz się. Mąką traci surowość po 2-3 minutach gotowania.
Powodzenia
Ja zrobiłam inaczej, po wyczyszczeniu, od zimnej wody, po zagotowaniu 15 min. Na cedzak, porządnie wypłukać, pokroić w paski, reszta dojdzie w sosie. Żeby było prościej, mam drugą metodę obróbki termicznej. Myję nerki gotuję, po ugotowaniu porządnie opłukać. Przekrawam na pół i wycinam że środka. Kroję w paski i dalej wg przepisu🤗
Jest wiele sposobów na robienie „cynaderek” , są niełatwe w obróbce – oto co można spieprzyć:
1. – Cynaderki jak wszystkie podroby nie lubią długiej obróbki , żołądki , wątróbka -lekkie (płuca) czy właśnie cynaderki , są najsmaczniejsze po krótkiej obróbce ok 10-20 min max , potem robią sie jak podeszwa -i trzeba gotować godzinę i dłużej, nawet dwie i trzy.
2. – Moczymy (płuczemy ) ale bez przesady (4 razy wystarczy) – moczyłem nawet dwie doby i płukałem po 20 razy – i nerki były bez smaku – nie o to tu chodzi.
3.- Jeżeli nie lubimy ich mocnego aromatu (żołądków również) , to polecam wymoczone, pokrojone i oczyszczone zagotować pogotować dosłownie 3 minuty w czystej wodzie i wyjąć z garnka .Tak obgotowane można podawać dalszej obróbce .
4. – Lubią mąkę (obtoczyć lub posypać) i podsmażanie – krótkie ale mocne, kroimy na kawałki nie grubsze niż cm najlepiej 8mm.
5. – Wszystkie podroby lubią sie z sosami własnymi i lekkimi „białymi sosami” mniej z gulaszami z ważywami.Odradzam mocne doprawianie ,solimy pod koniec obróbki.
6. – Podroby lubią moczenie w mleku -tracą część wyrazistości ale to celowy zabieg (wątróbka i nerki) -polecam ok 1-2 godziny przed obróbką.
7. – Cynaderki przygotowujemy, i podajemy od razu po zrobieniu ,odgrzewane i podawane ponownie tracą bardzo bo TWARDNIEJĄ ! niemiłosiernie .Można to rozwiązać dusząc , gotując itp. ok dwie godziny ale stracimy bardzo na aromacie -smakuje jak płyta pilśniowa- wtedy dajemy inne sosy i dodatki bo mięso samo w sobie jest bez smaku i robi za białkowy wypełniacz.
8. – Poszukajcie przepisów z innych kuchni niż Polska bo u nas nie ma za dużo na nie przepisów ,Francja ,Niemcy ,Włochy i Austria też je „robią”.
Po prostu … genialnie , uwielbiam ozorki i robię je dobrze, szukam przepisów na inne podroby , ten wpis utwierdza mnie że nie tylko ja i moja żona jesteśmy „inni”, mój piesek je tylko serca wieprzowe, ja też je uwielbiam, ale nerki to wyzwanie które pamiętam tylko z wczasów FWP , jutro zamówię w D..o w mojej wsi i wszystko to co
napisałeś zastosuje , dzięki!
można je sparzyc 2 min i takie zjeść.Puszne
Zrobię to!!!
W moim wykonaniu nerki są oczyszczane(najgorsza część roboty), przez noc moczone w maślance. Rano płukane, krojone o obsmażane na smalcu i z dodatkiem przesmażonej cebuli. Żadnego obgotowywania. To zabiera specyficzny smak, dla którego przyrządzam nereczki.