Śledzie w śmietanie z cebulą czerwoną, jabłkiem i ogórkiem kiszonym. Tradycyjne polskie śledzie w śmietanie.
Kto nas zna już wie, że śledzie przygotowujemy na wiele sposobów, dzisiaj polecam przepis – klasyk: śledzie w śmietanie z ogórkiem, jabłkiem i czerwoną cebulą, o którym pisałam przy okazji wpisu na wigilijne śledzie. Aby ten śledź smakował, musimy mieć bardzo dobrą kwaśną śmietanę, ogórki kiszone domowej roboty, bardzo słodkie jabłka i czerwoną cebulę, aby smaki doskonale się równoważyły. Tego śledzia szykujemy dzień wcześniej przed Wigilią, przed Sylwestrem, aby smaki się przegryzły. Podane z kromką chleba czy też z ziemniakami w mundurkach smakują doskonale np. podczas wigilijnej kolacji. W tym przepisie można wykorzystać śledzie solone, wymoczone przed obróbką w mleku lub marynowane śledzie. Polecam!
Składniki na Śledzie w śmietanie z cebulą czerwoną, jabłkiem i ogórkiem kiszonym:
2 duże płaty śledzi solonych
1 jabłko, obrane, bez gniazdek nasiennych, pokrojone w kostkę
1 czerwona cebula pokrojona w kostkę, zalana odrobiną octu winnego
2 ogórki kiszone pokrojone w kostkę
200 g gęstej, kwaśnej śmietany 18%
½ łyżeczki cukru
sól i pieprz do smaku
½ szklanki octu
Wykorzystujemy śledzie solone, moczymy je w mieszance z zimnej wody z ½ szklanki octu, aż śledzie zbieleją. Dzięki temu zabiegowi ości będą miękkie i niewyczuwalne, a śledź się nie rozpadnie.
Ja przygotować Śledzie w śmietanie z czerwoną cebulą, jabłkiem i ogórkiem kiszonym:
Jabłka, ogórka i cebulę kroimy w kostkę takiej samej wielkości, możemy też zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Obieramy cebulę, kroimy w drobną kostkę , aby cebula miała intensywny czerwony kolor skrapiamy ją białym octem winnym .
Umyte jabłko również kroimy w drobną kostkę, można skropić sokiem z cytryny aby nie ściemniało. Ja od razu po pokrojeniu dodaję do ogórka i mieszam, dzięki kwasowi z ogórka jabłko nie ściemnieje.
Śledzie kroimy w paski. Do miski przekładamy kwaśną śmietaną, dodajemy cukier, sól i pieprz, mieszamy. Następnie dodajemy odsączoną z octu czerwoną cebulę, jabłko i ogórka. Kosztujemy i ewentualnie doprawiamy do smaku.
Na końcu dodajemy pokrojone śledzie, delikatnie mieszamy aby śledzie się nie rozpadły. Przekładamy do miseczki lub słoika i wstawiamy do lodówki. Ja śledzie tak przygotowane zostawiam w lodówce na około 24 godziny aby się przegryzły. Przechowujemy w lodówce. Przekładamy np. do szklanego kielicha, doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem oraz dekorujemy np. świeżym koperkiem. Podajemy schłodzone. Smacznego!