Pasztet faszerowany z jajkiem gotowany na parze będzie wyglądał apatycznie na Wielkanocnym stole. Pasztet został zawinięty w plastry cukinii, w środku masy pasztetowej znalazło się gotowane jajko, symbol Wielkanocy. Jak zrobić Pasztet w plastrach cukinii faszerowany z jajkiem? Poniżej znajdziecie odpowiedź.
- 1 kg surowego boczku,
- 1 kg łopatki,
- 3 szt. marchewki,
- 30 dag wątróbki drobiowej,
- 2 szt. cebula,
- 1 szt. seler mały,
- 5 szt. ziele angielskie,
- 3 szt. liście laurowe,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 szt. sucha bułka
- 2 jajka
- 3 łyżki bułki tartej
- pieprz kolorowy do smaku
- majeranek
- gałka muszkatałowa
- sól morska
- 2 łyżki oleju do smażenia wątróbki
Do garnka wkładamy wszystkie gatunki mięs, zalewamy wodą, dodajemy 1 łyżeczkę soli, ziele, liść laurowy, gotujemy pół godziny, po tym czasie dodajemy warzywa, gotujemy kolejne pół godziny. w między czasie smażymy na oleju oczyszczoną z błon wątróbkę z cebulami. Wyciągamy mięso i marchewki, studzimy. W płynie rosole moczymy bułkę, odciskamy. Wszystkie gatunki mięsa, wątróbkę z cebulą, marchewki mielimy, dodajemy odciśniętą bułkę, bułkę tartą, jajka, doprawiamy wg smaku pieprzem kolorowym i majerankiem, można też dodać trochę gałki muszkatałowej. Masę dokładnie wyrabiamy ręką. Masa powinna mieć jednolitą strukturę o pikantnym smaku. To jest podstawowa baza do robienia moich pasztetów.
1. Pasztet w plastrach cukinii faszerowany jajkiem:
1/2 z powyższej masy mięsnej na pasztety
1 długa cukinia
4 jajka ugotowane na twardo
1 łyżka suszonych pomidorów z czosnkiem i bazylią (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Cukinię za pomocą obieraka do warzyw kroimy w długie cienkie paski razem se skórką, które układamy, na rozłożonej folii spożywczej, tworząc prostokąt, każdy pasek cukinii musi zachodzić na siebie, tworząc wyraźnie zielone paski. Posypujemy suszonymi pomidorami z czosnkiem i bazylią.
Przyrządzoną masę pasztetową wykładamy na prostokąt z cukinii, wzdłuż układamy obrane ze skorupek jajka na twardo, obkładamy resztą masy pasztetowej, zwijamy całość tak by końce cukinii zachodziły na siebie, dokładnie zwijamy folię wiążąc ją na końcach, masa powinna mieć kształt batonu. Ostrożnie przekładamy do sita parowara, przykrywamy pokrywką. Gotujemy na parze ok. 20 minut.
Gdy pasztet przestygnie wyjmujemy go z pojemnika w którym się gotował i wstawiamy do lodówki do zupełnego wystygnięcia.
Gdy pasztet jest gotowy, wyjmujemy go z folii i kroimy w plastry, podajemy na zimno. Smacznego