Pikantna zupa ze smardzami i wieprzowiną. Smardze zbierałam, przetwarzałam i jadłam pierwszy raz!
Smardze to wczesne wiosenne grzyby jadalne, które można pomylić z piestrzenicą kasztanowatą. Są pod ochroną, bo są rzadkie, mają ciemnobrązowy lub beżowy kolor, mają pofałdowaną powierzchnię, są kuliste lub stożkowate i niestety jeśli je chcemy kupić są drogie. Moje nic nie kosztowały, gdyż zostały zebrane w ogródku, a prawo pozwala na ich zbiór na terenach przydomowych, działkach. Smardze można smażyć, faszerować. Przed obróbką należy je dokładnie wypłukać, a przed smażeniem, czy duszeniem należy je moczyć w wodzie lub sparzyć wrzątkiem, wodę z moczenia można wykorzystać do zup lub sosów.
Zupy nie można nazwać ze smardzów, gdyż miałam tylko 3 sztuki, co prawda bardzo duże, ale są tylko jednym ze składników tej zupy. Do przygotowania zupy ze smardzami, która jest pikantna wykorzystałam domową pastę paprykową, domowy rosół, który został z niedzieli i ugotowany drobny makaron, który można zastąpić ziemniakami lub kaszą.
Składniki:
3 duże smardze
1 cebula
400 g szynki wieprzowej
3 szklanki domowego rosołu, lub bulionu, albo rosołu z kostki
sól i pieprz do smaku
1 łyżka pasty paprykowej
50 ml śmietanki 30%
1 łyżeczka czerwonej papryki
zioła prowansalskie
bazylia
olej rzepakowy do smażenia
AK przygotować pikantną zupę ze smardzami u wieprzowiną? Mięso wieprzowe kroimy w drobną kostkę, doprawiamy solą, pieprzem, papryką, ziołami prowansalskimi i odrobiną oleju, mieszamy i marynujemy.
Dokładnie umyte smardze zalewamy ciepłą wodą, zostawiamy na ok. godzinę, wyjmujemy osuszamy i kroimy, nóżki w plasterki, a kapelusze w paski. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. W garnku z grubym dnem rozgrzewamy niewielką ilość oleju, wrzucamy cebulę, szklimy, dodajemy grzyby i chwilkę smażymy. Kiedy z grzybów odparuje woda, przekładamy do miseczki. Na pozostałym tłuszczu smażymy mięso na złoto, dodajemy pastę paprykową, chwilkę wszystko razem dusimy, wlewamy wodę w której moczyły się smardze i gotujemy aż woda odparuje, a mięso zmięknie. Wlewamy do garnka z mięsem rosół lub bulion, doprowadzamy do wrzenia, dodajemy podsmażone smardze z cebulą i gotujemy zupę na wolnym ogniu ok. 15 minut. Zupę doprawiamy ewentualnie solą i pieprzem, dodajemy ugotowany makaron, wlewamy śmietankę, podgrzewamy, ale już nie gotujemy. Przed podaniem posypujemy koperkiem lub świeżą bazylią.
Zrobiłam ściśle wg przepisu z makaronem, dodałam tylko troszkę więcej papryczki ostrej,Zupka wyszła pyszności. A i gotowałam na udku z kurczaka z dodatkiem bulionu drobiowego.