Pyszny, tradycyjny Sernik z pianką na kruchym spodzie, pianka na wierzchu nie jest typową bezą, bo to nie jest sernik z rosą, czyli z kropelkami złotej słodkiej rosy wypływające na powierzchnię bezy, ponieważ ta pianka jest lekko podpieczona i kropelki nie wychodzą na powierzchnię sernika. Ale jak zmniejszycie temperaturę pieczenia do ok. 120 stopni po wyłożeniu ubitego białka na sernik i bardziej wysuszycie piankę białkową, to jest szansa, że za jakiś czas pokaże się rosa na serniku i będziecie mieć sernik z rosą 😉 Sernik ten jest pyszny, delikatny i rozpływa się w ustach, a przepis pochodzi z mojego starego zeszytu, jeszcze z okresu licealnego, ma więc ponad 30 lat!
Polecam też przepisy na sernik królewski i sernik z polewą i migdałami
Przepis jest na dużą blaszkę (25×35 cm), sernik sam w sobie nie jest wysoki, ale z białkową pianką i owszem 😉
Sernik z pianką na kruchym spodzie to idealne ciasto do kawy, jest prosty w przygotowaniu, smaczny, ładnie wygląda i świetnie smakuje.
Składniki:
Masa:
twaróg sernikowy z wiaderka- 1 kg,
3 żółtka
125 g rozpuszczonego masła
1 budyń śmietankowy lub waniliowy z cukrem Winiary
1 szklanka cukru
Spód:
1 szklanka mąki (poj. 250 ml)
1 łyżeczka proszku do pieczenia np. Winiary
3 łyżki cukru
3 żółtka
1 łyżka cukru waniliowego lub 1 cukier wanilinowy np. Winiary
100 g rozpuszczonego masła
Pianka:
8 białek
½ szklanka cukru
szczypta soli
Spód: Rozpuszczamy masło, dodajemy 3 żółtka, 1 szklankę mąki, 3 łyżki cukru, cukier waniliowy, 1 łyżeczkę proszku do pieczenia, miksujemy i wykładamy ciastem dno formy.
Masa białkowa: 8 białek ubijamy na sztywno ze szczyptą soli, dodajemy stopniowo cukier, aż do jego rozpuszczenia.
Masa serowa: Mieszamy mikserem składniki: ser, żółtka i cukier, dodajemy 1 budyń , na koniec wlewamy rozpuszczone masło, wszystko dokładnie miksujemy. Przekładamy masę serową do formy, pieczemy sernik ok. 1 godz. w piekarniku nagrzanym do temp. 180 stopni C. Następnie zmniejszamy temperaturę na 150 stopni, wyjmujemy sernik wykładamy na niego masę białkową, którą wyrównujemy, a następnie grzebieniem cukierniczym robimy fale na powierzchni ubitego białka. Wstawiamy sernik ponownie na ok. 15 minut do piekarnika. Wyjmujemy. Dobrze jest sernik schłodzić w lodówce aby się bardziej zespolił. Smacznego!
Pingback: Najlepsze świąteczne serniki. Zbiór przepisów na serniki - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Musiał być pyszny :-O
Był 🙂