Najlepszy przepis na Ajvar i najprostszy. Co to jest Ajvar? To pasta z pieczonej papryki z dodatkiem bakłażana.
Pewnie zdążyliście zauważyć, że w naszej kuchni bardzo często jest używany Ajvar / ajwar. Jak nie mam czasu to kupuję gotowy. Ale najczęściej robię Ajvar sama. A kto zna najlepszy przepis na Ajvar? Ile kucharek tyle ajvarów. Jak spośród tych wszystkich przepisów wybrać najlepszy? Najlepiej ten sprawdzony, albo wypracowany na swój sposób i smak!
Mam swój ulubiony, najprostszy przepis, prosty i szybki, zanim się człowiek obejrzy ajvar jest gotowy. Warzywa na Ajar zawsze piekę, potem wszystko miksuję w blenderze.
Gotowy Ajvar najlepiej schłodzić, gdyż schłodzony w lodówce jest idealny w smaku. Mocno paprykowy, niezbyt ostry, z delikatnie wyczuwalnym bakłażanem.
Jeśli chcecie spróbować innej wersji połączenia papryki, bakłażana i dodatkowo pomidorów to polecam sprawdzić przepis na domową Ljutenice / Lutenicę.
A co można jeszcze zrobić z papryki? Przetwory z papryki!
Mój najprostszy przepis na ajvar
Składniki:
8 czerwonych papryk
2 bakłażany
1 mała, ostra papryczka
3-4 łyżki oliwy
1-2 łyżki octu winnego (opcjonalnie)
1 łyżeczka miodu lub cukru
2 ząbki czosnku
po 1 łyżeczce słodkiej i ostrej papryki w proszku
sól i pieprz
Przygotowanie ajvaru:
Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni. Papryki kroimy na połówki lub ćwiartki, usuwamy gniazdka nasienne. Bakłażany kroimy na grube plastry.
Warzywa posypujemy solą i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, paprykę skórą do góry. Pieczemy przez około 30 minut, papryki powinny być lekko czarne na końcach.
Gorące papryki wrzucamy do woreczka strunowego (łatwiej się obiera). Po około 30 minutach otwieramy woreczek i obieramy je ze skórki.
Obrane papryki przekładamy do miski lub blendera kielichowego razem z bakłażanami. Dodajemy czosnek, oliwę, ocet, miód, sól oraz pieprz, paprykę w proszku i wszystko miksujemy, można na bardzo gładko, ale ja lubię, kiedy w ajvarze czuć kawałki warzyw.
Spróbować i ewentualnie jeszcze doprawić do smaku. Kiedy Ajvar jest już odpowiednio doprawiony, przekładamy do słoika i wstawiamy do lodówki aby się schłodził, najlepiej na całą noc. Schłodzony Ajvar jest najlepszy w smaku.
Jeśli chcemy zrobić ajvar jako przetwory na zimę, należy go dokładnie zagotować, następnie gorący przełożyć do wyparzonych słoiczków, zakręcaić pokrywki i pasteryzować w delikatnie gotującej się wodzie, w szerokim garnku, przez ok. 15 minut. Po wyjęciu z wody odwrócić słoiczki, przykryć ściereczką i zostawić do całkowitego ostudzenia. Smacznego!