Miodownik

Miodownik to ciasto, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia lub Karnawału. Miodownik (miodowe ciasto z orzechami) w zależności od regionu nosi równe nazwy: Stefanka, czy tez czeski placek. Dla mnie pozostanie miodownikiem. Miodownik może doskonale zastąpić piernik, za którym ja nie przepadam.
Mój miodownik do tego nie jest pracochłonny, gdyż nie piecze się wielu warstw ciasta, jest to najprostszy, ale i najsmaczniejszy miodownik, można powiedzieć, że to idealny miodownik pachnący miodem, karmelizowanymi orzechami i wanilią, przełożony jest kremem na bazie kaszki manny.

Miodownik

Miodownik

Miodownik uwielbiam, ale jakoś nigdy do tej pory nie zabrałam się za jego pieczenie. Na Boże Narodzenie zawsze go jadłam u mojej cioci Eugenii. Był taki pyszny, z dużą ilością miodu i orzechów. Szukałam tego przepisu w moich zbiorach, w końcu przepis na miodownik znalazłam w kajecie podczas mozolnego szukania między starymi zapiskami z przepisami. Do przepisu cioci wprowadziłam pewne zmiany, nie zrobiłam wielu cienkich warstw ciasta, tylko dwie ale grubsze, nie oblałam całej powierzchni  czekoladą, tylko smugi czekoladowe na powierzchni miodownika, przygotowałam też miodową masę orzechową, która zapiekała się podczas pieczenia ciasta. Krem do miodownika zrobiłam tzw. grysikowy na bazie kaszki manny, z dodatkiem ekstraktu waniliowego. Ten miodownik najsmaczniejszy jest na 2-3 dzień. Więc do jego świątecznego pieczenia należy się zabrać dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia, będzie obok sernika i makowca idealnym ciastem dla gości. Tegoroczne Święta w Moim domu będą miały zapach słodkiego miodu, orzechów i smak tradycyjnego ciasta, któremu nie można się oprzeć.

Składniki na Ciasto:
1/2 kg mąki
20 dag cukru
2 jajka
2 łyżki śmietany lub gęstego jogurtu
3 łyżki miodu lipowego
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
125 g  masła
2 łyżki domowego cukru waniliowego

masa orzechowa:
2 łyżki miodu
10 dag cukru (ok. 8 łyżek)
2 łyżki  masła
25 dag siekanych lub połówek orzechów włoskich

Masa z kaszki manny, zwana masą grysikową
7 łyżek kaszy manny
0,5 litra mleka
8 łyżek cukru
125 g   masła
sok z 1/2 cytryny
1 łyżeczka ekstraktu waniliowy
powidła śliwkowe

czekolada mleczna, płatki czekolady gorzkiej

Miodownik

Sposób przygotowania:

Przygotowujemy masę orzechową: na wierzchnią warstwę ciasta. W rondelku roztapiamy miód z cukrem i masłem, dodajemy posiekane orzechy i chwilkę przesmażamy.

W rondlu rozpuszczamy masło  z cukrem i miodem. Zagotowujemy, a następnie studzimy. Do misy robota wsypujemy mąkę, cukier waniliowy, dodajemy śmietanę wymieszaną z sodą i proszkiem do pieczenia, jajka oraz przestudzoną masę. Wyrabiamy ciasto. Ja wyłożyłam całe ciasto na jedną dużą, płytką blachę, która jest na wyposażeniu piekarnika, wyłożoną papierem do pieczenia, na jedną część wyłożyłam masę z orzechami, pieczemy ciasto w temperaturze 180 ˚C przez 15-20 minut.

Ciasto studzimy, kroimy na pół.

Masa grysikowa: mleko zagotowujemy z cukrem, Gdy zacznie wrzeć dodajemy kaszkę manną. Mieszamy intensywnie trzepaczką, aby nie powstały grudki. Gotujemy na małym ogniu przez kilka minut. Studzimy przykrywając kaszę folią. Masło ucieramy na puch z ekstraktem waniliowym i dodajemy po łyżce zimnej kaszy manny, oraz sok z cytryny, cały czas miksując masę.
Spodni blat smarujemy  powidłami śliwkowymi, na nie wykładamy masę grysikową. Układamy na krem warstwę ciasta z orzechami, dociskamy lekko.

Ciasto odkładamy na minimum 24 godziny, aby zmiękło. Rozpuszczamy w kąpieli wodnej mleczną czekoladę, rozpuszczoną polewamy wierzch ciasta robiąc kratkę czekoladową, na płynną czekoladę sypiemy płatki gorzkiej czekolady, pozostawiamy aż czekolada stężeje.

Smacznego!

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

9 myśli nt. „Miodownik

  1. Wow, jesteś bardzo szybka. 🙂 Ja dostałam paczkę od Z.T. BIelmar dopiero w piątek. Bardzo smakowity miodownik! Ja planuję zrobić 3 placki, przełożone kremem i powidłami, a na wierzchu masę kajmakową z orzechami:)

    Pozdrawiam, IS

  2. Pingback: Piernik ekspresowy z powidłami - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię i dom

  3. Pingback: Domowy ekstrakt waniliowy - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *