Schab gotowany w 10 minut

Schab gotowany w 10 minut przygotowuję bardzo często, a szczególnie na Święta. Taki domowej roboty schab gotowany to idealna domowa wędlina na kanapki. Schab wieprzowy gotuje się 2 razy po 5 minut, ale odstęp pomiędzy pierwszym gotowaniem, a drugim musi wynieść minimum 6 godzin. Ugotowany tym sposobem Schab studzi się w zalewie, w której było gotowany. Jednym ze składników używanym podczas gotowania jest majonez lub musztarda. Dzięki tym dodatkom schab gotowany jest bardzo soczysty i miękki. Przygotowujemy mieszaninę płynu, w którym będziemy gotować schab z 3 litrów wody, 4-6 łyżek soli (wg uznania), 2-4 liście laurowe, 3-4 ziarna ziela angielskiego, 3 ząbki czosnku, 3 łyżki majonezu lub musztardy (ja zawsze daję Winiary), 2 łyżki majeranku lub ziół prowansalskich, 1 łyżeczka pieprzu ziarnistego.  Do zimnego płynu z przyprawami wkładamy 1,5-2 kg schabu, zagotowujemy, od momentu zagotowania płynu gotujemy schab 5 minut pod przykryciem, następnie wyłączamy gaz i studzimy  schab w wywarze pod przykryciem. Ja przygotowanie schabu gotowanego w 10 minut rozpoczęłam wieczorem, więc zostawiłam schab w gorącym wywarze na całą noc. Na drugi dzień  znów wywar ze schabem zagotowujemy, gotujemy ponownie 5 minut. Schab gotowany studzimy nie wyciągając go z garnka przynajmniej 6 godzin. Po wyjęciu z garnka i osuszeniu na ręczniku papierowym mamy domowy, pyszny, soczysty schab gotowany 🙂

schab gotowanyschab gotowany

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

27 myśli nt. „Schab gotowany w 10 minut

  1. Pingback: Szynka gotowana z jałowcem - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię i dom

  2. Witam !
    Spodobał mi się ten przepis. W związku z tym mam pytanie : czy studzimy schab w wywarze, w którym się gotował ?

  3. Danuta. Tak studzimy w wywarze. Ja gotowałam schab wieczorem i zostawiłam na noc w wywarze do kolejnego gotowania, po drugim zagotowaniu też zostawiamy do wystygnięcia w wywarze.

  4. Muszę przyznać ,że schab robiony tym sposobem jest bardzo dobry . Mnie smakuje bardzo.
    Część zamroziłam. Mam nadzieję ,że można go zamrażać. Widzę na Pani blogu bardzo fajne przepisy !
    Często, jak już mi się kończą pomysły, szukam inspiracji i pomysłów na blogach kulinarnych . Pani blog od razu wpadł mi w oko. Teraz będę robić białą kiełbasę .
    Pozdrawiam !

  5. Pingback: Przepis na domową szynkę - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię i dom

  6. Pychota, nie wierzyłam że wyjdzie. wydawało mi się, że za krótko. Ale wyszedł przepyszny. Teraz zamierzam go często robić.

  7. Calivita, nie mam pojęcia, ale strzelam, że podobnie, tutaj chodzi głównie o leżakowanie i stygnięcie w tej mieszance przypraw. Więc spróbuj zrobić tak samo, tylko nie otwieraj szybkowaru.

  8. Zrobiłam i szczerze mówiąc chyba coś mi źle poszło, ponieważ schab jest bardzo suchy, chociaż smaczny. Jedynie co mi do głowy przychodzi to to, że gotowałam go w garnku Zepter, który bardzo długo trzyma ciepło i może to spowodowało, że się tak wysuszył. Macie jakiś inny pomysł
    Strasznie jestem zdołowana, myślałam, że pożegnam na zawsze wędliny sklepowe…

  9. Marzena, myślę że to faktycznie wina garnka, jak widzisz z komentarzy wszyscy ten przepis chwalą. Następnym razem jak nie masz innego garnka po 5 minutach gotowania przełóż schab do miski, zalej wodą z gotowania i niech tak stygnie, potem powtórz czynność z gotowaniem i studzeniem.

  10. Spróbuję z innym garnkiem z mniejszego kawałka ale jednoczesnie zrobię z karczku, większa szansa, że nie będzie suche 🙂
    Przy okazji: właśnie robię schab z pończochy i dogadałam się z naszą Panią aptekarką, że ona robi od 10 lat ale trochę inaczej, mianowicie miesza razem sól, cukier, z przypraw tylko pieprz, wkłada natarte na 4 dni do lodówki. Po tym czasie spożywają, już nie suszą i bardzi sobie chwalą. Ciekawa odmiana do spróbowania 🙂

  11. Czy tylko wieprzowinę można przygotowywać w ten sposób?
    Czy na przykład filet z indyka nadawał by się do zrobienia smacznej, domowej wędliny? czy to już musi być zupełnie inny przepis?

  12. Pingback: Schab z żurawiną gotowany - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  13. Pingback: Sałatka z buraka i jabłka - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  14. Pingback: Wędlina na kanapki. Domowa wędlina. Łopatka gotowana 2 razy - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *