Przepis na makowe babeczki z kremem i z żurawiną przygotowałam specjalnie na otwarcie lokalu Fundacji Marchewkowe. Trochę zmodyfikowałam mój przepis na sernikowe tartaletki z malinami. Podobne są też do rustykalnych tartaletek z kremem kokosowym. Najważniejsze, że wszystkim te babeczki smakowały.
Na otwarcie Fundacji przygotowałam również Sernikowe tartaletki z żurawiną
Do nadziania babeczek wykorzystałam gotową masę makową wymieszaną z ubitym białkiem i posiekaną żurawiną. Makowe babeczki doskonale smakowały z kremem śmietanowym i żurawiną.
Składniki na 16 mini makowych babeczek z kremem:
- 300 g masy makowej
- 2 białka
- 2 łyżki cukru pudru
- 1/2 szklanki suszonej żurawiny
- Jako, że do ciasta dodałam same żółtka, do masy makowej wykorzystam białko kurze. Białko ubijamy z cukrem pudrem, następnie dodajemy do masy makowej, dodajemy też posiekaną drobniej suszoną żurawinę mieszamy łyżką i wkładamy do środka surowych babeczek.
Składniki na ciasto kruche:
1 szklanka mąki kukurydzianej
1 szklanka mąki pszennej + trochę do podsypania
1/2 szklanki kaszki manny
1/3 szklanki cukru
1/2 łyżeczka soli
125 g masła pokrojonego na kawałki + 1 łyżka do wysmarowania formy na muffiny
1/2 szklanki kefiru
2 żółtka jajek
Przygotowanie: Wszystkie suche składniki wsypujemy do misy robota. Dodajemy masło pokrojone w kostkę, 2 żółtka i kefir. Wyrabiamy szybko ciasto za pomocą haka robota. Robimy z ciasta wałek, zawijamy w folię i schładzamy w lodówce. Silikonową stolnicę podsypujemy delikatnie mąką, ciasto dzielimy na 12 kawałków, które po kolei rozpłaszczamy dłonią w kształt koła wielkości dołka w formie na muffiny. Wkładamy każdy kawałek ciasta i robimy małe fale, gdyż babeczki mają mieć nierówne brzegi. Masę makową wkładamy do każdej babeczki.
Rozgrzewamy piekarnik do 160 stopni C z termoobiegiem, wkładamy blachę z makowymi babeczkami i zmniejszamy temperaturę do 120 stopni i pieczemy babeczki przez około 30 minut, przykrywamy papierem do pieczenia i ponownie zwiększamy temperaturę do 160 stopni i pieczemy jeszcze 10-15 minut. Studzimy.
Po upieczeniu babeczki dekorujemy kremem (na bazie bitej śmietany, cukru waniliowego i niewielkiej ilości żelatyny), dla dekoracji na środku kremu wciskamy suszoną żurawinę.
Polecam 🙂
Niezwykle piękne i apetyczne. Muszę wypróbować ten przepis 🙂
Pingback: Przepisy na babki wielkanocne - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię