Ja zrobić domowy twaróg? Odpowiedź znajdziecie w ty poście 🙂
Od 2 tygodni jestem posiadaczką grzybka tybetańskiego vel grzybka kefirowego. Dzięki niemu przygotowuję codziennie domowy kefir, a za jego sprawką sama robię pyszny twaróg z mleka i kefiru. Taki domowy twaróg jest dużo lepszy od twarogu sklepowego, gdyż nie ma nic lepszego niż twaróg hande made. Twaróg domowy nie jest jedynym serem, który przygotowuję, znajdziecie przepisy na:
ser smażony z suszonymi pomidorami
Ser smażony z kminkiem
Serek topiony (domowy)
Labneh (arabski serek jogurtowy)
Kulki serowe w zalewie oliwnej
Ser ricotta (domowa ricotta na serwatce)
Jego przygotowanie jest banalnie proste. Jedyne, co potrzebujemy do jego przygotowania to:
1,5 litra mleka pasteryzowanego UHT,
250 ml domowego kefiru (48 godzinnego)
i trochę cierpliwości 😉
Na małym ogniu podgrzewamy mleko do temp. ok. 90 stopni, wlewamy domowy kefir, należy uważać, gdyż nie wolno doprowadzić mleka do wrzenia. Gdy serwatka oddzieli się od reszty, będzie widać malutkie ziarna twarogu. Serwatka ma przezroczysty kolor, jeśli jest problem z rozwarstwianiem mleka to można dodać więcej kefiru lub wlać trochę soku z cytryny, albo podgrzać jeszcze mleko, w trakcie mieszania należy uważać aby nie rozbić zanadto ziaren twarogu, które powstaną. Zdejmujemy garnek z gazu, studzimy do temperatury pokojowej. Wówczas wylewamy całość na sito wyłożone gazą i zostawimy do odcieknięcia. Ja zostawiam twaróg na sicie kilkanaście godzin, aby ser był bardziej suchy, wilgotność sera regulujemy poprzez czas odciekania.
Gotowy twaróg możemy przełożyć do miseczki i zjeść od razu albo przechowywać twaróg w lodówce kilka dni. Twaróg domowy można jeść na słono, jak i na słodko, według naszych upodobań. Moja mam bardzo lubiła jeść kanapki z twarogiem i miodem lub z dżemem truskawkowym.
Smacznego 🙂
Super pomysł 🙂 na pewno jest pyszny 🙂 taki własny twarożek 🙂 mniam 🙂
Marzena, jest bardzo smaczny i myślę, że będę go robić regularnie. Tym bardziej, że domowy kefir jest zawsze pod ręką 🙂
A skad wziac domowy kefir?
Ja sobie robię sama http://straga.pl/napoje/zrobic-domowy-kefir/
wspaniały!! przypomina mi dzieciństwo -mama robila z kwasnego mleka..kiedys yo bylo możliwe 🙂
No właśnie to mleko mojego dzieciństwa, które kwaśniało, a nie kisło i można je było kroicć nożem 🙂
Pingback: Domowy twaróg ziołowy - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Mieszkam od 35 lat w Holandii,gdzie nie ma bialych serow ani twarogow mimo, iz kraj slynie nie tylko z uprawy tulipanow,ale takze serow,ale zoltych.Nie ma takze kefirow i mleka zsiadlego,a w sprzedazy jedynie mleko pasteryzowane.Sery biale i twarogi pozostaja wiec w sferze marzen oraz przeszlosci-niestety.Prosze zatem o urzeczywistnienie moich marzen.
Z przyjaznym pozdrowieniem-Iwona
Zapomnialam dodac,ze jest maslanka i jogurty.
Iwona, sok z cytryny lub kwasek cytrynowy też da radę. Dodaj przed podgrzaniem mleka wyciśnięty sok z cytryny, podgrzej mleko do ok. 80-90 stopni i poczekaj aż zacznie się rozwarstwiać tworząc serwatkę, przelej przez gęste sito wyłożone gazą, wszystko rób dalej jak w opisie.
A ja na tych wakacjach zrobiłem biały ser przez przypadek. Robiłem w sklepie zakupy zapakowałem do bagażnika i wróciłem do domu i wypakowałem. Minęło 1,5 dnia zbieram się na wyjazd, otwieram bagażnik a w nim butelka mleka. Przez te 1,5 dnia było bardzo gorąco, w samochodzie jak w piekarniku było. Na pierwszy rzut oka mleko to wyglądało na zepsute wiec miałem je wywalić. Ale miedzy czasie teściowa zobaczyła to mleko i zabrała do domu. I co sie okazało, że zrobił się z niego ser biały, trzeba było tylko odsączyć resztę mleka i został ziarna sera, i było pycha . A mleko było z biedronki 🙂
Wygląda bardzo zdrowo, tylko mleko UHT to tylko resztki z mleka……
Zrobiłem z mlekiem sklepowym z kartonika, suuuuuper smaczne i zdrowsze.
Też robię serek z kefiru na bazie grzybka tybetańskiego. To najlepszy ser pod słońcem. Moja Rodzinka wprost go uwielbia. Ja przygotowuję od razu z 6l kefiru, zalewam to ok.1,5l mleka słodkiego i ogrzewam. W lodówce może być nawet i tydzień. Pozdrawiam:-)
Witam smakoszy. Od dawna robię sama twaróg i mam do powyższego przepisu jedną małą korektę. Zamiast mleka UHT, które jest bezwartościwe, a więc i twaróg z niego zrobiony jest bezwartościowy, używam mleka niskopasteryzowanego. Robię z niego również pyszne jogurty.
Twaróg wychodzi z każdego mleka. Można też z tego UHT zrobić domowy kefir http://straga.pl/napoje/zrobic-domowy-kefir/
A gdzie można dostać te grzybki tybetańskie ?
MJa dostałam od znajomej, ale można zamówić w internecie.
Polecam uzywac plastikowe sitko.Podobno grzybki tybetanskue nie.lubia metalu.W przepisach podaja aby uzywac drewna,plastiku lub szkla w pracy z nimi 🙂