Kapuśniak z młodej kapusty na szyjkach. Czemu na szyjkach? Ja uwielbiam je obgryzać, ewentualnie jeszcze preferuję skrzydełka 🙂 Wy możecie ugotować kapuśniak na tych częściach kurczaka, które lubicie! Osobiście nie lubię kapuśniaku z kiszonej kapusty, którą robi się na zimę , za to uwielbiam 2 rodzaje kapuśniaku: z młodej kiszonej kapusty i ze świeżej młodej kapusty.
Na wiosnę, gdy na straganach pojawia się młoda kapusta to robię z niej kapuśniak lub podsmażam na gęsto z boczkiem lub kiełbasą. Kapuśniak z młodej kapusty najczęściej gotuję na szyjkach drobiowych i młodych warzywach, gdyż taki wywar szybko się gotuje wystarczy 30 minut. Świeża młoda kapusta szybko dochodzi, po dodaniu jej do wywaru.
Z młodej kiszonej kapusty pyszny jest kapuśniak na żeberkach lub Kapuśniak na ogonach wieprzowych. Piotrek czasami gotuje Parzychę, czyli kapuśniak ze słodkiej kapusty
Polecam jednak wykorzystać świeżą kapustę, kupujcie młodą kapustę, gdyż taka jest najlepsza i niestety jest krótko na rynku podobnie jak szparagi, gdyż są to warzywa sezonowe.
Jak zrobić samemu młodą kiszoną kapustę? Przepis znajdziecie tutaj.
Słodki kapuśniak z młodej kapusty ugotowałam z młodymi warzywami: marchewką, pietruszką, selerem i ziemniakami.
Najpierw gotuję wywar na samych szyjkach, potem dodaję pokrojone ziemniaki i młodą włoszczyznę, na końcu dodaję pokrojoną młodą kapustę, dzięki temu warzywa się nie rozgotują, za to oddają cały smak zupie. Podaję kapuśniak ze świeżym posiekanym koperkiem.
Kapuśniak z młodej kapusty. Składniki na 3-4 porcje:
½ główki młodej kapusty
4 sztuki szyjek drobiowych z kawałkami korpusu
1 marchewka ok. ¾ szklanki pokrojonej w plastry
1 mała pietruszka – ok. 1/3 szklanki po starciu
kawałek selera – ok. 1/3 szklanki po starciu
gałązka lubczyku,
4 duże młode ziemniaki
1 liść laurowy
2-3 ziarenka ziela angielskiego
1 litr wody
sól i czarny pieprz mielony do smaku
posiekany świeży koperek
Jak przygotować kapuśniak z młodej kapusty na szyjkach?
Obieramy włoszczyznę i ziemniaki, płuczemy na durszlaku. Marchewkę kroimy w plasterki, seler i pietruszkę w półplasterki, ziemniaki kroimy w kostkę .W garnku układamy mięso, zalewamy je wodą, gotujemy, gdy pojawią się na powierzchni szumowiny, zbieramy łyżką cedzakową . Dodajemy gałązkę lubczyku, ziele angielskie i liść laurowy i płaską łyżeczkę soli gotujemy ok. 20 minut. W między czasie kroimy kapustę w kostkę, Dodajemy do wywaru pokrojone warzywa oprózz kapusty, gdy zmiękną dodajemy pokrojoną kapustę gotujemy ok. 5 minut, ja nie lubię rozgotowanej kapusty. Jak ktoś lubi to można dodać do smaku i koloru odrobinę koncentratu pomidorowego. Zupę doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Jak ktoś lubi gęsty kapuśniak, to można go zagęścić białą zasmażką (1 łyżka tłuszczu : 1 łyżka mąki pszennej : 250 ml płynu ) i dodać ją do zupy. Można też dodać podsmażoną na złoto cebulę. Zupę rozlewamy do talerzy i posypujemy siekanym koperkiem. Szyjki wyjmujemy z garnka i obgryzamy :). Kapuśniak podajemy gorący. Smacznego!
Uwielbiam ta zupe,gotuje podobnie,chyba z kujawskiego regionu przepis
Nie, z wielkopolskiego, ale to po sąsiedzku 🙂
Ja w pomorskim tez tak robię:)