Piernik to ciasto, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia. Większość zaczyna przygotowanie piernika kilka tygodni przed Świętami, przygotowując do niego bazę, która leżakuje potem w kamiennym garnku. Ja, której lenistwo to rodzona siostra robię zawsze wszystko na ostatnią chwilę, więc często wymyślam dania, które są łatwe, szybkie i nie wymagające wysiłku. Piernik ekspresowy jest tego przykładem. Bazą na jego przygotowanie jest mój przepis na miodownik. Zrobiłam w tym przepisie lekkie modyfikacje i wyszedł mi idealny, pachnący miodem i przyprawą piernikową piernik ekspresowy został przełożony domowymi powidłami.
Mój piernik nie jest pracochłonny, gdyż nie piecze się wielu warstw ciasta, piecze się jeden duży placek, który następnie kroi na tyle warstw na ile mamy ochotę.
Polecam piernik ekspresowy z powidłami domowymi.
Ten piernik najsmaczniejszy jest na 2 dzień. Więc do jego świątecznego pieczenia piernika należy się zabrać dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia, będzie obok sernika i makowca i miodownika idealnym ciastem dla gości. Tegoroczne Święta w Moim domu będą miały zapach słodkiego miodu, piernika, orzechów i smak tradycyjnego ciasta, któremu nie można się oprzeć.
Składniki na Ciasto:
1/2 kg mąki
20 dag cukru
2 jajka
szczypta soli
3 łyżki b gęstego jogurtu greckiego
3 łyżki miodu lipowego
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 pełne łyżki przyprawy do piernika Kotanyi
1 łyżeczka cynamonu
125 g margaryny Palma z Murzynkiem lub masła
powidła śliwkowe
polewa czekoladowa
siekane migdały
srebrne kulki dekoracyjne
Sposób przygotowania:
W rondlu rozpuszczamy margarynę z cukrem, miodem, cynamonem i przyprawą do piernika. Zagotowujemy, a następnie studzimy. Do misy robota wsypujemy mąkę, dodajemy szczyptę soli, jogurt wymieszany z sodą i proszkiem do pieczenia, jajka oraz przestudzoną masę. Wyrabiamy ciasto. Ja wyłożyłam całe ciasto na jedną dużą blachę, która jest na wyposażeniu piekarnika, wyłożoną papierem do pieczenia, pieczemy ciasto w temperaturze 160 ˚C przez 15-20 minut.
Ciasto studzimy, kroimy na na 4 części.
Gdy ciasto przestygnie smarujemy każdy blat powidłami śliwkowymi, układamy wszystkie blaty jeden na drugi,dociskamy, ostatni również ma być posmarowany powidłami . Rozpuszczamy w kąpieli wodnej polewę czekoladową, polewamy wierzch ciasta na całej powierzchni, na płynną czekoladę sypiemy siekane migdały i srebrne kulki, pozostawiamy aż czekolada stężeje.
Ciasto zawijamy w folię i odkładamy na minimum 24 godziny, piernik najlepszy jest na drugi dzień.
Smacznego!
Rewelacyjnie prosty przepis, już go zapisuję 🙂
Bardzo proste wykonanie, a piernik jest przepyszny. Mi wyszedł b. wysoki. Może by upiec z tej porcji dwie blaszki i przekroić na pół to będzie większy ale niższy, następnym razem spróbuję.
Upiekłam, przełożyłam powidłami i netellą – super przepis. Polecam nawet takim jak ja, czyli z małymi umiejętnościami do pieczenia. Jak ktoś chce się pobawić (ja następnym razem to zrobię) można jeszcze te kawałki ciasta (4) poprzekrawać wzdłuż i przełożyć kremem jasnym. Pozdrawiam.
Ja może umiejętności i mam, ale lubię sobie ułatwiać życie w kuchni, w tym roku troche pobawię się z dekoracją tego piernika.
Co będziesz robiła Jola?
Pingback: Potrawy wigilijne. Karp. Kompot z suszu. Pierwsza gwiazdka. | Kuchnia Bazylii