Pasta z twarogu i oleju lnianego na różne dolegliwości zdrowotne. Zdrowe masełko omega-3. Dzisiaj obejrzałam w Internecie ponad 40 minutowy wykład Pani Barbary Kazany na temat właściwości zdrowotnych oleju, mówiła m.in. o płukaniu ust olejem słonecznikowym, leczeniu guzów, cyst, tłuszczaków i torbieli za pomocą okładów z oleju rycynowego, oraz o właściwościach zdrowotnych tzw. Masełka omega-3 z twarogu i oleju lnianego. Bardzo zaciekawił mnie przepis na masełko omega-3 i jego właściwości, postanowiłam natychmiast przygotować. Zrobiłam, skosztowałam i przychodzę do was z przepisem na to #maselkoomega3 czy też pastę budwigową od nazwiska dr Budwig, która w 20 wieku propagowała spożywanie połączenie twarogu i oleju lnianego, gdyż sam olej wchłaniany jest w 30%, a w tej postaci w ponad 90 % . Według mnie ta pasta bardziej przypomina majonez, jakby to doprawić solą, pieprzem i musztardą to doskonale może zastąpić majonez w innych potrawach, Pasta z twarogu i oleju lnianego ma lekki posmak oleju lnianego, który szybko znika.
Polecam nasze przepisy na wyroby domowe, własnoręcznie przygotowany twaróg i kefir można wykorzystać do przygotowania Masełka omega-3:
– domowy kefir
– domowe masło
– domowy twaróg
– serek z jogurtu
– domowa ricotta
– serek topiony
Olej lniany zmiksowany z twarogiem to recepta na wiele dolegliwości, gdyż dieta bogata w kwasy omega-3 przynosi dobre efekty w leczeniu choroby alzheimera, nowotworów, miażdżycy, alergii, depresji, wrzodów żołądka, stwardnienia rozsianego, schorzeń woreczka żółciowego, stłuszczenia wątroby oraz cukrzycy.
Potwierdziła to w swoich badaniach dr Joanna Budwig, niemiecka biochemik, która za osiągnięcia naukowe nominowana była aż siedem razy do Nagrody Nobla. opracowała m.in. dietę nazywaną od jej nazwiska. Podstawowym tłuszczem w diecie dr Budwig jest nieoczyszczony olej lniany tłoczony na zimno, który w połączeniu z twarogiem tworzy leczniczą pastę, czy też masełko omega-3. Dr Budwig opracowała swoją dietę ponad 60 lat temu z myślą o leczeniu nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych. Dzisiaj uważa się ją za sposób na oczyszczenie organizmu i odzyskanie naturalnych sił witalnych. Według zaleceń dr Budwig dobre tłuszcze muszą być jedzone razem z dobrym białkiem, czyli np. twarogiem (te dwa produkty łączy się na rozmaite sposoby), dlatego też ta dieta nazywana jest dietą olejowo-białkową.
Jak przygotować Pastę z twarogu i oleju lnianego. Masełko omega-3.
Pastę przygotowuje się z 7 łyżek oleju lnianego, 250 g białego twarogu i 1 łyżki kefiru.
Olej lniany miksuje się z białym serem i 1-2 łyżkami kefiru lub jogurtu, dzięki czemu nienasycone kwasy tłuszczowe lepiej łączą się z białkiem. To z kolei gwarantuje bardzo szybkie przyswajanie przez organizm odżywczych składników. Olej pity na surowo przyswajany jest jedynie w 30%, natomiast w połączeniu z twarogiem jego przyswajalność wzrasta do ponad 90%
Twaróg przekładamy do szklanej miski, stopniowo dodajemy do twarogu po 1 łyżce oleju ( nie stosujemy metalowej łyżki tylko szklaną lub plastikową) cały czas miksując twaróg blenderem. Gdy już otrzymamy krem, to całość ponownie miksujemy ale tym razem przez 5 minut. Porcja dzienna dla osoby zdrowej to 2 łyżki pasty w celach zdrowotnych ta ilość wystarcza dla 2 osób. Pastę z twarogu i oleju można przygotować na słono, dodając np. sól, pieprz, kurkumę, imbir lub inne dodatki, albo na słodko, dodając np. miód, syrop klonowy, cynamon, syrop z agawy itp.
Dieta dr Budwig z pewnością jest godna polecenia – można ją stosować skrupulatnie, ale można też stosować jej wybrane elementy. Oleje tłoczone na zimno, siemię lniane, kiszonki i sok z kiszonek, podobnie jak domowy jogurt czy kefir mają prozdrowotne właściwości. Jeśli włączymy je do codziennej diety, na pewno zyskamy większą odporność, a nasz układ trawienny będzie funkcjonował sprawniej.
Dlaczego nie mozemy w przepisie uzyc metalowej lyzki?
Usłyszałam to na wykładzie, ale tak samo nie można korzystać z metalowego sitka, łyżki podczas robienia kefiru.
no tak, ale mikser jest już metalowy, więc trochę to nie ma sensu, z tą łyżką
Ok łyżki dziennie dla osoby zdrowej ,a ile dla chorującej na cukrzycę,wzjg,
Nie popadajmy w paranoję . Kto ma w domu szklana łyżkę?
Natomiast łyżka zrobiona z plastiku sama może zabić, kto wie z czego jest zrobiona?
Testowałam kiedyś ( 30 lat temu ) już ten ser z olejem skończyło się to dla mnie źle. Bóle brzucha, rozstrój żołądka itd…
Dziś wiem że miałam wtedy za mało informacji jak to robić o stosować. Audycja z radia szybko uciekła z głowy. A olej kupiony był podrabiany. Dziś gdy Sama robię sobie olej ser itd… znowu będę testować to masełko. 🤣
Wiem że zdrowie jest najważniejsze!
Podchodzę też inaczej do produkcji jedzenia, jem tylko to co sama przygotuję.
Pozdrawiam Ewa