Seromakowiec na kruchym spodzie (seromak)

Seromakowiec, zwany też seromak  to ciasto, które łączy w sobie  ser, mak i kruche ciasto. Jeśli ktoś uwielbia serniki lub makowce, to w tym przepisie znajdzie połączenie tych dwóch ciasta, ma dwa w jednym ( 2 w 1) . Seromakowiec na kruchym spodzie jest wilgotny, długo zachowuje świeżość, jest niezwykle pyszny w smaku. Bardzo lubię to ciasto, a przypomniałam sobie o nim oglądając program kulinarny na IPLA  ze strony MojeCiasto.pl. Nie mogłam znaleźć kartki z moim przepisem, wykorzystałam więc ten przepis, lekko go modyfikując po swojemu.

Do dekoracji seromakowca postanowiłam przygotować klasyczny lukier z białek  z dodatkiem cukru pudru i kandyzowane owoce. Dodałam do lukru aromat waniliowy, można też dodać sok z cytryny, który przyspieszy zastyganie lukru na powierzchni sernika. Taki lukier doskonale nadaje się też do dekorowania pierniczków, czy ciasteczek, gdyż jest trwały i długo przydatny do spożycia.

Przepis na Seromakowiec na kruchym spodzie (seromak) blaszka 23cm  x 32 cm:

seromakowiec na kruchym spodzie

Na spód kruchy:

  • 125 g margaryny palma z murzynkiem
  • 2/3 szklanki cukru
  • 1 łyżka domowego cukru waniliowego
  • 1 szklanka mąki
  • 1 żółtko

masa makowa:

  • 1 puszka gotowej masy makowej (900 g)
  • 2 jajka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 3 czubate łyżki kaszy manny
    masa serowa:
  • 1/2 masła lub margaryny do pieczenia
  • 1 kg sera twarogowego, może być z wiaderka
  • 1 szklanka cukru + 1 łyżka cukru waniliowego
  • kilka kropel olejku waniliowego
  • 4 jajka
  • 1 budyń waniliowy (60 g) z cukrem np. Winiary
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej

Lukier: na 1 białko powinniśmy zastosować 100 g cukru pudru. Dodatkowo odrobina aromatu np. waniliowego, migdałowego. Opcjonalnie 1 łyżeczka soku z cytryny.

Przygotowujemy kruchy spód łącząc wszystkie składniki na ciasto, mieszając wszystko  mikserem aż utworzy się kula, lub zagniatamy ciasto ręcznie w kulkę. Prostokątną formę smarujemy delikatnie tłuszczem, wykładamy papierem do pieczenia, tak aby brzegi papieru wychodziły poza rant formy, a następnie wylepiamy dno przygotowanym kruchym ciastem. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i podpiekamy około 15  minut w 190st.C.

Przygotowujemy masę makową. Jaja ubijamy z cukrem na puch. Dodajemy gotową masę makową i kaszę manną. Wszystko dokładnie mieszamy. Na podpieczony kruchy spód wykładamy masę makową i równomiernie rozprowadzamy najlepiej łyżką silikonową.

Przygotowujemy masę serową. Jajka ubijamy z cukrem, domowym cukrem waniliowym, dodajemy ser twarogowy, miękkie masło lub margarynę, opakowanie budyniu waniliowego i 1 łyżkę mąki ziemniaczanej. Wszystko dokładnie mieszamy na niezbyt dużych obrotach miksera.

Na masę makową wykładamy za pomocą łyżki masę serową, wyrównujemy powierzchnię. Ciasto wstawiamy do nagrzanego do 180st.C  (góra-dół) piekarnika i pieczemy 60 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 160st.C i pieczemy jeszcze 10 minut. Upieczone ciasto odstawiamy do przestygnięcia.

Przygotowanie lukru: Białko wlewamy do miski, dodajemy cukier puder i ubijamy go za pomocą elektrycznego miksera, będzie gęstszy i bardziej bielszy jak zrobimy to mechanicznie. Ubijamy tak długo aż uzyskamy pożądaną konsystencji lukru.

Dekorujemy miksem owoców kandyzowanych.

seromakowiec na kruchym spodzieseromakowiec na keuchym spodzieSeromakowiec na kruchym spodzie

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

30 myśli nt. „Seromakowiec na kruchym spodzie (seromak)

  1. W przepisie jest napisane- kilogram sera twarogowego a czy mogłabyś polecić jakiś konkretny ser? W sumie od niego zależy smak ciasta. Będę wdzięczna za odpowiedź.

    Pozdrawiam

  2. Pingback: 12 potraw wigilijnych. Dania wigilijne. - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  3. Pingback: Najlepsze świąteczne serniki. Zbiór przepisów na serniki - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  4. Moja mam piecze to ciasto, jest bardzo słodkie. Czy do gotowej masy makowej już z bakaliami i cukrem trzeba dodawać jeszcze cukier?

  5. Przepis idealny! Sernik wyszedł delikatny i bardzo smaczny. Nie dodawałam cukru do masy makowej i wyszło wszystko pysznie. Przepis zapisuje w moich ulubionych! 😘

  6. Do gotowej masy makowej nie dodaje nic cukru,!!! dodaje natomiast żurawinę, migdały, skórkę pomarancz, orzechy, łyżkę powideł lub dżemu z czarnej porzeczki, jajko całe, łyżkę masła, 1-2 łyżki bułki tartej to chyba wszystko..
    Cukru na pewno nie dodaje nic!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *