Kiełbasa słoikowa to efekt uboczny z wyrobu domowej kiełbasy. Często robimy białą kiełbasę, ale zawsze przygotowujemy trochę więcej masy mięsnej tylko po to aby zapakować ją w słoiki. Przygotowujemy wtedy pyszną, pełną naturalnej galaretki kiełbasę słoikową, która doskonale nadaje się do kanapek, z dodatkiem ogóka małosolnego smakuje wybornie..
Kiełbasa ze słoika:
Zawsze robiliśmy kiełbasę w słoikach, to taka rezerwa jak robi się pusto w lodówce, to taka domowa konserwa w słoiku. Można taką kiełbasę zabrać na wypad pod namiot, czy tak jak my w lecie do przyczepy nad jeziorem.
Przepis na domową białą kiełbasę znajdziecie TUTAJ, .
Wędliny domowe. Domowa kiełbasa ze słoika:
Składniki:
- 1 kg mięsa z łopatki
- 1/2 kg boczku
- 1/2 kg wołowiny,
- 25g soli peklowej,
- majeranek, (tyle ile lubicie)
- 1 łyżeczka soli morskiej ,
- 2 łyżeczki pieprzu ,
- 4 ząbki czosnku,
- 1,5 szklanki (250 ml) zimnej wody przegotowanej,
Jak zrobić kiełbasę ze słoika? Do zrobienia kiełbasy w słoiku można wykorzystać tylko mięso wieprzowe. Mięso wieprzowe i wołowe kroimy w kostkę, mielimy wraz z obranymi ząbkami czosnku w maszynce elektrycznej do mięsa o oczkach 5/6 mm, dodajemy sól peklową i przyprawy wg smaku, wlewamy przegotowaną wodę i dokładnie wyrabiamy, aż stanie się kleista. Masę mięsną wkładamy do umytych, suchych słoików do 3/4 wysokości, dokładnie zakręcamy nakrętki. Odstawiamy na noc aby masa mięsna się zapeklowała. Słoiki z kiełbasą ustawiamy w wysokim garnku. Na dno garnka zawsze kładę ściereczkę, aby odizolować słoiki od dna garnka. Nalewamy wodę do 3/4 wysokości słoików, przykrywamy pokrywką, zagotowujemy wodę i pasteryzujemy ok. 30 minut na małym ogniu ( jeśli chcemy zjeść kiełbasę szybko). Czas pasteryzacji zależy od wielkości słoika i okresu konsumpcji. Gdy kiełbasę słoikową planujemy zjeść później, pasteryzujemy słoiki 60 minut, następnego dnia pasteryzujemy ponownie, ale krócej przez 45 minut, trzeciego dnia możemy wykonać jeszcze jedną pasteryzację 30 minutową.
Jolu, nie bądź taka- podziel się kiełbaską 😀 Uwielbiam takie domowe wyroby, ale sama rzadko robię. Mam nadzieję, że niedługo Brat mnie poratuje jakimś słoiczkiem 🙂
Uwielbiam taką kiełbasę ze słoika …a najbardziej kocham tą galaretkę …mogłabym jeść tylko ją:). Musze sobie któregoś dnia zrobić kilka słoiczków:)
Dziewczyny, dlatego że ją uwielbiamy nie mogłam sobie odmówić aby ją zrobić:)
Domowa kiełbasa w słoiku jest pyszna! Dziękuję za przypomnienie mi tego wyrobu. Muszę sobie zrobić kilka słoiczków. 🙂
A jak się zapieka taką kiełbasę ?? ile czasu potrzeba ? proszę o pilną odpowiedz ! 🙂
Tej kiełbasy się nie zapieka tylko pasteryzuje, chyba wyraźnie napisałam „Nalewamy wodę do 3/4 wysokości słoików, przykrywamy pokrywką, zagotowujemy wodę i pasteryzujemy ok. 20-30 minut na małym ogniu. Czas pasteryzacji zależy od wielkości słoika.” Pozdrawiam
Pingback: Baton wieprzowy gotowany - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Pingback: Wędlina drobiowa ze słoika - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Czy czas gotowania nie jest zbyt krotki w porownaniu do innych mies w sloikach na tym blogu? Jak dlugo i gdzie przechowywac?Chcialabym zrobic pierwszy raz stad moje pytanie:):)
Kiełbasa słoikowa robiona była do szybkiej konsumpcji (ale jeden słoik stał ok. 1 m-ca) i nic się z zawartością nie stało, jeśli chcesz ją przechowywać dłużej to trzeba pasteryzować ją 60 minut. Można też zrobić podwójną pasteryzację, czyli po pierwszej pasteryzacji ostudzić i zrobić kolejną 30 minutową.
Czy kiełbasę trzeba przechowywać w lodówce czy może sobie postać w piwnicy ?
Może stać w piwnicy.
Pytanie łyżka stołow soli czy łyżeczka
W tym przepisie, miary soli mierzone są w łyżeczkach.
Dzięki
Kiełbasa w uratownej części w piwnicy.
Ciekawe czy widziałaś jak ślinią się sępy, pięć słoików zniknęło po pierwszej pasteryzcji.
Pingback: Wekowanie zupy - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Pingback: Mielonka drobiowa ze słoika
Czy można pasteryzować w piekarniku?
Oczywiście, że można, raz 60 minut w 100 stopniach C, po wystudzeniu kolejne 30 minut w takiej samej temperaturze. Tak jak w tym przepisie http://straga.pl/wyroby-domowe/mielonka-drobiowa/
Pingback: Pasztet w słoiku - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Mam pytanie, czy zamiast lopaki mozna uzyc schabu ? Czy nie bardzo ?
Schab jest za suchy na kiełbasę w słoikach, lepiej już szynkę jak chcecie coś chudszego.
Czy na pewno najpierw odstawiamy słoik na noc, a dopiero potem pasteryzujemy?
Tak, masa mięsna ma się zapeklować przed pasteryzacją.
Nie odstawiłem na noc, lecz od razu pasteryzowałem. Dałem peklosól i sól normalną pół na pół. Mogę to jeść czy lepiej wywalić? Dziękuję za odpowiedź.
Pisze pani że do zrobienia kiełbasy wykorzystujemy tylko mięso wieprzowe to skąd w przepisie 0,5 kg. mięsa wołowego ?
Jest napisane, że do zrobienia kiełbasy MOŻNA wykorzystać tylko mięso wieprzowe, a nie że wykorzystujemy.
Kurcze .chętnie bym zrobiła takie zarelko ale wpadł mi właśnie artykuł o szkodliwości soli peklowanej.. Co ty sądzisz o tym produkcie??? Szkodzi czy nie szkodzi?? Pozdrawiam p0
Nie trzeba stosować jak się ma obawy, ja daję dlatego, że ma apetyczny kolor. pekluje też inne wyroby. Nie daję takich ilości, żeby zaszkodziła.