Gdy przychodzi lato i czas pojawiania się ogórków gruntowych, zaczynamy je przetwarzać. W trakcie całego lata na bieżące potrzeby przygotowujemy ogórki małosolne, gdyż jemy ich spore ilości. Natomiast w litrowych słoikach przygotowujemy ogórki kiszone na zimę.
Ogórki kiszone to przetwory, których nie może zabraknąć w moim domu. Zjadamy ich sporo, bo wykorzystujemy ogórki kiszone jako dodatek do mięs, czy też obowiązkowy składnik sałatek jarzynowych. Piotrek uwielbia je na kanapkach. Rafał lubi zupę ogórkową przygotowaną z ogórków kiszonych. Kupne nie smakują jak te przygotowane własnoręcznie, mają zupełnie inny smak. Zwykle robię takie ilości ogórków kiszonych na zimę, że starczają do kolejnego lata.
Ogórki kiszę w słoikach z gumkami, typu weki , wielkości 1 litra. Ja do kiszenia ogórków dodaję tradycyjne dodatki jakie stosowało się zawsze u mnie w domu, przepis jest niezmienny od lat : chrzan pokrojony w wiórka, czosnek, baldachy kopru i sól/ 1 pełna łyżka na litr zimnej wody. Niektórzy kombinują z dodatkami np. dodają liście dębu, porzeczek, winogron, jakieś przyprawowe specjały, czy też gotowe mieszanki z torebek, wg mnie ogórki tracą wtedy swój niepowtarzalny smak i aromat, który nadają im chrzan, czosnek, czy koper.
Ogórki kiszone przygotowane wg naszego domowego przepisu są twarde i jędrne, pamiętajmy że im damy więcej chrzanu, tym ogórki będą twardsze, a ja takie najbardziej lubię. Wodę do kiszenia przygotowuję zawsze na jeden słój, wlewam do pojemnika z miarką ½ litra zimnej wody, wsypuję 1/2 łyżki soli, którą rozpuszczam mieszając łyżką, te proporcje są idealne, ogórki są pyszne. Widziałam już proporcje typu 1,5 litra wymieszane z 3 łyżkami soli, ależ te ogórki muszą być słone i bardzo kwaśne.
Słoiki i gumki trzeba dokładnie umyć wrzącą wodą.
Składniki:
- ogórki ( dowolna ilość )
- ząbki czosnku
- korzeń chrzanu
- baldachy kopru z nasionami
- sól: 1 łyżka na litr wody
Przygotowanie
Ogórki gruntowe dokładnie myjemy. Do umytych słoików o pojemności 1 litra wkładamy 1 ząbek czosnku przekrojony na pół, wiórki chrzanu ( może być w dwóch częściach ) oraz jedną łodygę baldachu kopru. Umyte ogórki układamy pionowo bardzo ściśle w słoikach, stroną którą był połączony z łodygą w dół, mamy wtedy gwarancję, że gorycz z końcówki ogórka nie przejdzie wyżej, dodajemy kolejny ząbek czosnku, oraz wiórki chrzanu, na górę wkładamy drugi baldach kopru. Wlewamy wodę z rozpuszczoną solą, aby woda przykryła całkowicie ogórki. Wycieramy słoik dokładnie jednorazowym ręcznikiem papierowym, układamy suchą gumkę, przykrywamy szklaną pokrywką i zamykamy metalowym haczykiem. Odstawiamy i po kilku dniach można wynieść słoiki do piwnicy. Tak przygotowane ogórki kiszone przetrwają co najmniej jeden sezon.
Proszę spróbować dodać jeszcze liście winogrona,czarnej porzeczki albo liście wiśni to nadaje smak ogórkom kiszonym .Na zdjęciu pokazała Pani koper a w przepisie nie podała jak dla mnie to mało istotne ale dla kogoś kto to robi pierwszy raz bardzo ważne.Pozdrawiam.
W opisie przygotowania jest koper, zapomniałam tylko go wymienić w składnikach. A co do innych liści, to wszystkie wypróbowałam i niestety wolę tradycyjny smak ogórków do jakich jestem przyzwyczajona od dzieciństwa.
Pingback: Świąteczna sałatka jarzynowa z szynką - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię i dom
Pingback: Sałatka szwedzka na zimę - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Ogórki zrobione według Pani przepisu, mam nadzieję, że wyjdą dobre, bo to mój debiut… Dżem truskawkowy, o który prosiłam przepis na facebooku wyszedł rewelacyjny:)
Aniu nic się nie bój bo te ogórki zawsze wychodzą. A komentarz o dżemie widziałam pod postem. http://straga.pl/wyroby-domowe/dzem-truskawkowy-niskoslodzony/
Pingback: Mizeria z ogórków i śmietany - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Pingback: Ogórki kiszone w słoikach twist-off - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
czy może być sól kamienna jodowana.
Nie jestem ekspertem od soli, ale czytałam, że sól jodowana nie jest wskazana do przetworów.
sorry ale 1 łyżka soli na litr wody to stanowczo za mało
Sorry ale my takie lubimy!
Zawsze daję 1 łyżkę, lekko czubatą, na 1 litr wody i są bardzo dobre.
Pingback: Sałatka z ogórka kiszonego i jabłka - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Pingback: Najlepsza sałatka z ogórka kiszonego i cebuli - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Pingback: Surówka obiadowa - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
witam mam pytanie… czy te ogorki jak juz sa w sloikach to tylko zakrecic i odstawic i nic sie nei bedzie z nimi dzialo i tak wytrzymia kilka miesiecy?
Tych słoików się nie zakręca, przykrywa szklaną pokrywką i zamyka metalowym haczykiem. Wytrzymują nawet 2 lata!
Część ogórków wygląda super a druga partia z koprem niestety suszonym zapleśniała. Czy dlatego, że suszony ?
Pozdrawiam Basia
Ps niestety wszystkie słoiki zakręciłam. Czy rozwali je ?
Pingback: SAŁATKI NA ŚWIĘTA - najlepsze przepisy na wigilijne sałatki - DomPelenPomyslow.pl