Co do barszczu czerwonego i zupy grzybowej? Robicie zakwas z buraków na barszcz wigilijny, czy kupujecie koncentrat albo gotowy czerwony barszcz w kartonie? A może przygotowujecie barszcz z torebki?
Barszcz czerwony można przygotowuję na buraczanym zakwasie , kiszenie trwa co najmniej 2 tygodnie. Jest z nim trochę pracy, ale warto, sama kiszę buraki przez cały rok, dla urody, zdrowia i smaku. Zakwas buraczany niektórym kojarzy się tylko z Bożym Narodzeniem i wigilijnym barszczem z uszkami. Ale u nas w domu gotowaliśmy barszcz również o innych porach roku, podając go z ugotowanymi, całymi ziemniakami okraszonymi skwarkami z boczku, wykorzystujemy go na bieżąco do zup, czy napojów .
Dzisiaj jest 23 grudnia, jeśli zastanawiasz się co podać do barszczu czerwonego, to mam dla Ciebie kilka propozycji. Do wigilijnego barszczu świątecznego oprócz tradycyjnych uszek z grzybami, pasztecików drożdżowych , kruchych rogalików, kruchych kulebiaczków można też podać mix francuski, czyli paszteciki z ciasta francuskiego o różnych kształtach, piwne pierogi z kapustą, domowe grzanki czy groszek ptysiowy. Takie mini produkty doskonale nadają się jako zakąska do wytrawnych wigilijnych zup: czystego barszczu, ale też do wigilijnej zupy grzybowej , są na jeden kęs, zgrabne i smaczne.
Przeważnie dodatki do barszczu są nadziane kapustą z suszonymi grzybami, ale można wykorzystać też świeże pieczarki, też są smaczne. Grzyby zbieramy i suszymy z myślą o Wigilii, bo są obowiązkowe jako składnik farszu, to przekąski na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia.
W moim domu rodzinnym do barszczu zawsze podawane były uszka, czasami dodatkowo piekło się paszteciki. Natomiast panierowane krokiety, takie klasyczne z naleśników, ale pokrojone na mniejsze porcje, w wersji mini były zawsze niekwestionowanym zwycięzcą gdy założyłam swoją rodzinę, podobnie zajadano się moimi pasztecikami z ciasta drożdżowego.
Można też do barszczu przygotować bardzo postną, prostą i tanią wersję przekąski, krokiety ziemniaczane, przygotowywane z ziemniaków, obtoczone w jajku i w bułce tartej, smażone na rozgrzanym oleju. Można też podać zwykłe puree z ziemniaków, to prostszy w przygotowaniu dodatek, który nie jest kosztowny i nie wymaga dużo pracy.
Jako ciekawostkę napiszę, że moje dziecko najbardziej lubi barszcz czerwony z groszkiem ptysiowym lub z grzankami, gdyż nie jada grzybów, nawet pieczarek! Ile osób tyle smaków barszczu! Poniżej znajdziecie zdjęcie i nazwy przepisów na dodatki do barszczu, trzeba kliknąć w nazwę, która kieruje bezpośrednio do przepisu. Każdy wybiera co chce!
Co do barszczu czerwonego?
Wszelkie dodatki do barszczu robię zawsze sama od podstaw, pozostałe dania na Święta również. Można kupić gotowe potrawy, każdy ma teraz wybór, towarów w sklepie cała masa, a nie każdy lubi siedzieć w kuchni, nie każdy ma też czas na gotowanie, albo ochotę. Wiem, że gotowe produkty bardzo ułatwiają życie, ale Święta są raz w roku, więc warto się wysilić i przygotować coś samodzielnie, by cieszyć się domowym smakiem!
Uszka z grzybami
paszteciki drożdżowe z kapustą i grzybami
Kruche kapuśniaczki grzybowe
kruche rogaliki z kapustą i grzybami
Krokiety z pieczarkami i serem
Paszteciki z ciasta francuskiego z kapustą i grzybami
Krokiety panierowane z kapusta i grzybami
Krokiety ziemniaczane
Groszek ptysiowy z ciasta zaparzanego
Piwne pierogi z kapustą, grzybami i z kminkiem (piwne kapuśniaczki)
domowe grzanki
Purée z ziemniaków
Wigilijne krokieciki z pieczarkami