Grzyby w solance na zimę

Grzyby w solance na zimę otwierają tegoroczne przetwory grzybowe. Pasteryzacja grzybów w solance to jeden ze sposobów konserwowania grzybów.

W przyszłą sobotę jedziemy ponownie do lasu, więc kurek zapewne przywieziemy znów sporo. Przygotuję jeszcze kilka słoików kurek w solance, ale na pewno zrobię też kilka słoiczków kurek marynowanych w zalewie octowej. Może też przygotuję kilka słoiczków kurek w sosie słodko-kwaśnym.

Grzyby z solanki są idealne do przygotowania na zimę, po otwarciu słoika, wystarczy grzyby wyłożyć na durszlak i wypłukać po bieżącą wodą, a potem delektować się ich smakiem,  bo smakują jak świeże, kurki można je dodawać do jajecznicy, do sosu, do zupy, czy do różnego rodzaju farszów i innych dań, które lubią grzyby.
Grzyby w solanceGrzyby w solance

Czytaj dalej

Bitki wieprzowe w sosie kurkowym

Bitki wieprzowe w sosie kurkowym. Lubicie proste, mięsne dania  kuchni polskiej? Zapewne tak, gdyż często ich szukacie na blogu. Udało mi się kupić piękny kawałek szynki wieprzowej, który idealnie nadawał się na bitki wieprzowe. Miałam też w lodówce kurki przyniesione prosto z lasu. Postanowiłam, że połączę te dwa składniki przygotowując bitki wieprzowe w sosie kurkowym naturalnym, bez dodatku śmietany, bez kostek mięsnych, czy innych sosów z torebki. Bitki wieprzowe z kurkami są bardzo smaczne. Bitki idealnie smakują z kluskami śląskim, ale można je podać z tłuczonymi ziemniakami lub z kaszą.
bitki wieprzowebitki wieprzowe

Czytaj dalej

Domowe pieczywo. Bułki pszenne

Przepis na domowe pieczywo – Bułki pszenne z uniwersalnego ciasta do wszystkiego, które od kilku tygodni wykorzystuję do wszelakich domowych wypieków.

Przepis na to ciasto znalazłam na blogu Beaty Stare gary , a ona ma je z bloga  Kitchen Nostalgia. W oryginale ciasto nazwano Crazy Dough for Everything, czyli zwariowane ciasto do wszystkiego. Wypróbowałam je już w kilku przepisach, które niedługo pojawią się na blogu i faktycznie sprawdza się idealnie, przede wszystkim w wytrawnych wypiekach, typu paluchy a’la pizza, czy bułki faszerowane serem mozzarella i suszonymi pomidorami.

Podstawową zaletą tego ciasta jest fakt, że z ciasta można formować pieczywo zaraz po wyrobieniu, oraz to że można je przechowywać w lodówce do 3 dni, oraz mrozić. Ciasto jest warte polecenia, gdyż domowe pieczywo wraz z upieczeniem powstaje w ciągu ok. 45 minut. Polecam też inne nasze przepisy na pieczywo.

Bułki pszenneBułki pszenne

Składniki na 9 dużych bułek:
100 ml letniego mleka
1 łyżeczka cukru
7 g (ok. 2 łyżeczki) drożdży instant lub 40 g świeżych drożdży
500 g  mąki pszennej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki soli
175 g  jogurtu naturalnego lub greckiego
1 jajko Czytaj dalej

Lemoniada z owocami

Lemoniada z owocami o smaku pomarańczowym. Lemoniada z owocami jest naturalna, bez konserwantów, jest zdrowa, pyszna, bez dodatku cukru i sztucznych barwników. Taka domowa lemoniada z dodatkiem owoców i ziół (mięty i stewii) doskonale orzeźwia, jest do tego fit, gdyż nie ma zbędnych kalorii jak lemoniada ze sklepu.
LemoniadaLemoniada
Czytaj dalej

Zupa kurkowa z ziemniakami

Zupa kurkowa z ziemniakami to letnia sezonowa zupa. Po kurki jeździmy do lasu każdego roku, mamy swoje grzybowe miejsca w lesie gdzie zbieramy grzyby.  Gdy w sezonie grzybowym pojawiają się grzyby to klasyczną zupę kurkową z ziemniakami, zupę z kurek z sokiem marchwiowym lub kurki w śmietanie jemy regularnie. Lubimy jeść grzyby, jemy je w każdej postaci. Zupa z kurek to moja ulubiona zupa grzybowa. Polecam przepisy na zupy grzybowe: zupę z grzybów mieszanych z grzankami, z borowików ceglastoporych. Aby na Boże Narodzenie mieć suszone grzyby do barszczu z uszkami, czy do pierogów z grzybami to również  suszymy grzyby. Polecam zupę z grzybów suszonych.

Klasyczną zupę kurkową podaję z dodatkiem ziemniaków, odrobiny śmietany, dla ładnego koloru dodaję niewielką ilość soku marchwiowego, oraz domowe grzanki.

Pyszna Zupa kurkowa z ziemniakami i grzankami.

ZUpa kurkowaZupa kurkowa Czytaj dalej

Placki z cukinii i szynki

Placki z cukinii i szynki. My lubimy jeść placki smażone. Każdego roku na naszej działce mamy pod dostatkiem cukinii i kabaczków, które  przerabiam na smaczne dania. Przeważnie każdy jadł już placki ziemniaczane, ale placki z dodatkiem innych tartych warzyw nie każdy już jadł. Idealnym składnikiem placków jest cukinia. Tym razem przedstawiam Wam mój pomysł na szybki letni obiad z wykorzystaniem cukinii – placki z cukinią i szynką, oraz natką pietruszki. Polecam też przepisy na kabaczka w cieście,   placki z cukinii i polędwicy sopockiej,  kotlety mielone z cukinią, kotlety z kurczakiem i cukinii.
Placki z tartej cukinii przygotowuje się w iście ekspresowym tempie, najwięcej czasu zajmuje starcie cukinii i pokrojenie szynki.

Przepis na pyszne placki z cukinii i szynki.
Placki z cukiniiPlacki

Czytaj dalej

Kluski ziołowe

Kluski ziołowe to kluski z twarogu, jajka, mąki i mieszanki świeżych ziół, ugotowane w lekko osolonej wodzie. Kluski są pyszne, pachnące świeżymi ziołami, zostały polane tylko masłem, ale można je okrasić czym się chce np. podsmażoną cebulką, boczkiem, można je podać z kleksem kwaśnej śmietany. Widoczne są w kluskach grudki twarogu bo był rozgniatany za pomocą widelca, ale jak ktoś chce mieć gładkie ciasto to twaróg może zmielić.
Kluski ziołowe są bardzo proste w przygotowaniu, przygotowuje się podobnie jak pierogi leniwe, zamiast cukru do środka dodaje się posiekane świeże zioła. Ja dodałam siekaną natkę pietruszki, oregano i tymianek. Na blogu są przepisy na zielone kluski szpinakowo-serowe z chorizo i na najlepsze kopytka domowe.
Kluski ziołoweKluski ziołowe

Czytaj dalej

Deser z czekoladą i bitą śmietaną

Deser z czekoladą i bitą śmietaną oraz porzeczkami to najlepsze rozwiązanie, gdy najdzie nas ochota na coś słodkiego. Prosty szybki deser przygotowuje się bardzo szybko, a składniki, czyli czekoladę, słodką śmietankę i owoce mam zawsze w domu. Mini deserki z delikatnym musem czekoladowym bitą śmietanką i owocami to świetne dodatki do popołudniowej kawki. Czerwone porzeczki zostały przykryte warstwą słodkiej ubitej śmietanki i musem z gorzkiej czekolady i śmietanki. To dobry sposób na letnie popołudnie. Deser z czekoladą i bitą śmietaną najlepiej prezentuje się w małych szklaneczkach.
deser z czekoladąMus czekoladowy

Czytaj dalej

Lody z owocami w czekoladowych miseczkach

Żar leje się z nieba, na termometrze dochodzi do 30 stopni C, więc dla ochłody polecam orzeźwiające cytrynowe Lody z owocami w czekoladowych miseczkach. Do ich przygotowania wykorzystałam orzeźwiające w smaku lody premium Carte d’Or Lemon Pie,  słodkie sezonowe owoce z mojej działki oraz własnoręcznie przygotowane z gorzkiej czekolady miseczki do podania lodów i chips czekoladowy do dekoracji.

deser lodowy

To już trzeci smak lodów Carte d’Or, które wykorzystuję do przygotowania deseru, był już Czekoladowy deser lodowy z bezą włoską i rolada biszkoptowa z lodami i malinami, dzisiaj przygotowałam deser dla amatorów soczystych, kwaśnych cytryn i słodkiej bezy.
deser

Czytaj dalej

Naleśniki bez jajek z twarogiem i wiśniami

Naleśniki bez jajek z twarogiem i wiśniami to przepis napisany na prośbę czytelniczki. Ostatnio zostałam poproszona o przepis na naleśniki bez jajek, gdyż dzieci czytelniczki  ze względów zdrowotnych nie mogą ich jeść, a ona nie wie jak usmażyć takie naleśniki, aby nie rozpadały się na patelni podczas smażenia.  Ja nie mam problemu z jedzeniem jajek, mogę powiedzieć, że je uwielbiam. Jednak część z Was ze względów zdrowotnych, smakowych czy dla zasady rezygnuje z jedzenia jaj. Do tej pory we wszystkich naszych przepisach na naleśniki występowały jajka, ale sprostałam zadaniu i przygotowałam naleśniki bez jajek, nie odbiegają one w niczym od tych tradycyjnych naleśników, są smaczne, sprężyste i nie rozrywają się podczas smażenia.
Neleśniki bez jajekNeleśniki bez jajek

Czytaj dalej

Murzynek z wiśniami z patelni

Murzynek z wiśniami z patelni wychodzi rewelacyjny, podobnie jak ciasto z patelni z porzeczkami. Wakacje,  deszcz leje, z domu nie można wyjść , nic nie poradzę, że jak się nudzę to siedzę w kuchni i wymyślam, że tym razem do kawy będzie Murzynek z patelni z wiśniami i lukrem jogurtowym 🙂 Pomysłów i przepisów na to klasyczne ciasto jest bardzo wiele. Oto podstawowy i najprostszy sprawdzony przepis na „murzynka” z dodatkiem wiśni jedynie piekarnik został zastąpiony przez patelnię i gaz.  Gwarantuję, że Wam też się uda i jest po prostu pyszny ! Polecam też murzynka z mikrofalówki: murzynek z wiśniami , murzynka z owocami, lub murzynka z kremem kokosowym.

Murzynek według tego przepisu „gotował/smażył” się dłużej niż ciasto z patelni z porzeczkami,  trwało to 30 minut z jednej strony i 10 minut po odwróceniu go.Murzynek z wiśniami jest bardzo smaczny i puszysty.

Murzynek z patelniMurzynek z wiśniami Czytaj dalej

Pierogi leniwe tradycyjne

Pierogi leniwe. Kluski leniwe. Nazywa się je potocznie leniwe. To kluski z twarogu, jaj i mąki, gotowane w lekko osolonej wodzie. Zawsze zastanawiałam się, czemu nazwano je pierogami, przecież nie mają farszu, bardziej wyglądem przypominają kopytka. Niezależnie od nazwy i tak są pyszne, chyba każdy pamięta ich smak z dzieciństwa. W zależności od wykonawcy polewane są masłem i posypywane są: cukrem, bułką tartą, cynamonem itp.
Leniwe są bardzo proste w przygotowaniu. Ten przepis na pierogi jest mojej mamy, która rozdrabniała twaróg widelcem, ubijała osobno białka z odrobiną soli, a potem ucierała w makutrze żółtka z twarogiem. Mieszała te składniki z mąką, na końcu dodawała ubite białka, robiła wałek z ciasta i kroiła na romby i gotowała w lekko osolonej wodzie. Na blogu są już przepisy na pierogi leniwe z bułką tartą, i na bardzo leniwe, ale ten przepis jest najbardziej tradycyjny, taki domowy.

LeniwePierogi leniwe

Czytaj dalej

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...