VI Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku i Konkurs

VI Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku

 9-12 sierpnia 2012 r. na Starym Rynku w Poznaniu

http://www.ofds.pl/

Jak co roku centrum Festiwalu znajdzie się na poznańskim Starym Rynku. Jarmark Dobrego Smaku przyciągnie ponad 120 wystawców oferujących regionalne przysmaki ze wszystkich regionów Polski i Wielu Krajów Europy i Świata. Będą m.in. poznańskie szare kluchy, wędzone i smażone ryby z Milicza, sery zagrodowe z Wielkopolski, Dolnego Śląska, Podhala i Podlasia, tradycyjne nalewki, piróg biłgorajski i wiele innych smakołyków. A smakosze „zagranicznego” menu będą mogli skosztować bretońskich ostryg, węgierskich wędlin,  słodkigo sękacza – kürtöskalács, litewskie czarne chleby i kindziuki, francuskie galettes, piwa belgijskich trapistów, hiszpańskie oliwy, suszone pomidory i ser halloumi z Cypru oraz wina z europejskich regionów winiarskich.

Na rynku stanie też scena, na której od piątku do niedzieli gościć będą szefowie kuchni znanych restauracji i znane osobowości kulinarne- poznańscy Sushimasterzy, oraz Grzegorz Łapanowski z Kuchni+, Tomasz Jakubiak doskonale znani widzom Kuchni+ i TVN, oraz Maryla Musidłowska dziennikarka kulinarna, autorka programu Mammaryla w Kuchni+. Będzie można skosztować wykonanych przez nie potraw na stoisku promocyjnym sponsora festiwalu – firmy Aquanet.

a wieczorami otrzymacie trochę duchowo-muzycznej strawy w postacie folku, jazzu, muzyki klasycznej i bluesa, muzyka już na stałe wpisała się w tło Festiwalu.

Najmłodsze latorośle w wieku 4-8 lat  będą mogły uczestniczyć w kulinarnej zabawie edukacyjnej dla dzieci w wieku 4-8 lat.  Warsztaty odbędą się w Museum Cafe na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. A namiocie na starym rynku dzieci zaprojektują opakowania słodkich krówek, dowiedzą się wszystkiego o życiu pszczół i smakach miodu oraz wezmą udział w warsztatach rękodzieła.

Również dorośli znajdą coś dla siebie:

w Dreagonie w piątkowy wieczór w godzinach 19.00-23.00 odbędzie się Live Show i kolacja, których tematem będą potrawy jednogarnkowe.

w Sheratonie w sobotę o 14.00 odbędzie się pokaz kulinarny i degustacja kuchni śródziemnomorskiej z elementami fusion.

Restauracja Toga ugości w sobotę o godz. 19.00 tych wszystkich, których interesuje przygotowywanie potraw w próżni, w niskich temperaturach, będzie można posmakować łososia „ugotowanego” w 50 stopniach lub cielęcinę „duszoną” w próżni przez trzy dni?

Aby stać się ekspertem w danej dziedzinie kulinariów trzeba wziąć udział w Laboratoriach Smaku, które odbywać się będą w Trattorii Castellana przy u. Fredry. Laboratoria Smaku to  spotkania wykładowo-degustacyjne prowadzone  przez  ekspertów w danej dziedzinie. W tym roku można stać się „ekspertem” od węgierskich wędlin paprykowanych i przetworów warzywnych, hiszpańskich win i oliwy, polskich serów kozich oraz wszelkich miodów również pitnych.

Ci co chcą podnieść swoje kwalifikacje w kuchni powinni zajrzeć na zajęcia warsztatowe Akademii Kulinarnej SPOT., które odbędą się w ramach Festiwalu w restauracji SPOT. na Dolnej Wildzie.  W małych grupach w profesjonalnie wyposażonej kuchni, prowadzone przez prawdziwych ekspertów będzie można poznać  kuchnię sezonową i dania z grilla.

Oczywiście festiwal nie obędzie się bez Konkursów:
1. Polska Nalewka Roku
gdzie w szranki staną twórcy domowych nalewek z całego kraju.
2. Konkurs „Drożdżowe”
gdzie zaprezentują się wielkopolskie cukiernie, oraz  mistrzowie domowych wypieków.
3. Szare Kluchy
konkurs dla restauratorów, którzy przyrządzą Kluski  z utartych, surowych ziemniaków.

Festiwalowa niedziela to już tradycyjnie Dzień z Powiatem Poznańskim. W ramach Dnia z Powiatem Poznańskim wystąpią m.in. zespół Wolna Sobota, Face to Face Jarka Buczkowskiego i Spirit Brass Quintet. Nie zabraknie konkursów dla widzów, pokazów kulinarnych, interaktywnych wystaw.

Inna forma Festiwalu to niedzielne spotkanie poświęcone historii literatury kulinarnej: „historia książek kulinarnych od Mezopotamii do kuchni molekularnej”, oraz konferencja: Jak nawiązać i skutecznie prowadzić lokalną współpracę restaurator-producent – spotkanie producentów regionalnych specjałów z restauratorami.

Partnerem hotelowym Festiwalu są poznański Hotel Sheraton i mieszcząca się w nim Restauracja Fusion. To w Sheratonie zatrzymają się wszyscy goście specjalni Festiwalu. Restauracja Fusion przez cztery dni prowadzić będzie swą plenerową filię na poznańskim Rynku by i tam mieszkańcy miasta i turyści skosztować mogli wspaniałych dań na co dzień serwowanych w hotelu.

KONKURS dla czytelników bloga

Odpowiedz na pytanie znajdujące się w zakładce, dotyczące ulubionego elementu programu OFDS

pozostawić swój adres e-mail oraz wskazać bloga, który poinformował o konkursie,czyli  straga.pl
Spróbujcie  swoich sił, gdyż można wygrać  pakiet VIP, w skład którego wchodzi:
• 1 jedno- lub dwuosobowy nocleg w czasie trwania Festiwalu w hotelu Sheraton w Poznaniu (do wyboru: noc z piątku na sobotę lub z soboty na niedzielę);
• udział dla 2 osób w wybranym Laboratorium Smaku;
• udział dla 1 osoby w warsztacie Live Cooking odbywającym się w piątek (Sheraton) lub sobotę (Dragon);
• udział dla 2 osób w warsztatach przyrządzania dań ze świni złotnickiej prowadzonych przez Sebastiana Gołębiewskiego (sobota).

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Festiwalu

oraz na Facebook’u 
My wybieramy się w niedzielę na warsztaty kulinarne prowadzone przez Sebastiana Gołębiewskiego- Wielkopolska wieprzowina złotnicka, Restauracja Toga (Plac Wolności

Lody domowe stracciatella

Lody domowe stracciatella. Lody robię sama od pewnego czasu. Przynajmniej wiem co mają w środku. Dzisiaj proponuję Wam lody domowe z bakaliami przygotowane z mleka, deseru stracciatella, batonu musli z czekoladą i czekolady.

Na blogu jest dużo przepisów na lody, gdyż latem dla ochłody zajadamy się różnymi domowymi lodami:, w tym lodami jogurtowymi z owocami Lody jogurtowe z porzeczkami

lody domowe

Składniki na Lody domowe stracciatella:

1 op. deseru Stracciatella Dr. Oetkera
250 ml zimnego mleka
1 baton musli z czekoladą
2 łyżki wiórek czekoladowych lub siekanej czekolady

wafle do lodów

Jak przygotować Lody domowe stracciatella::

Mleko wlać do wysokiego pojemnika, wsypać zawartość opakowania stracciatella i zmiksować trzepaczką lub blenderem na puch. Dodać starty baton z musli i czekoladą oraz wiórki czekoladowe, wszystko wymieszać i przełożyć do silikonowych pojemników. Wstawić do zamrożenia na przynajmniej 4 godziny. Ja trzymałam całą noc. Przekładać do wafelków za pomocą łyżki do lodów. Smacznego.

lodylodylodylody

Kotlety z indyka

Piotrek usmażył kotlety z piersi indyka, doprawił je przyprawą solą i kolorowym pieprzem. Jajko rozmącił z 1 łyżką wody i przyprawami. Obtoczył w delikatnej panierce z bułki tartej i usmażył na oleju. Ułożył je na sałacie, a kolorowymi dodatkami były plasterki pomidora, szczypiorek i przyprawy.

Twarożek wiejski z rzodkiewką

Lekki twarożek wiejski z rzodkiewką i szczypiorkiem to obok koktajli odchudzających mój posiłek  w pierwszej fazie odchudzania.  Pijąc koktajle owocowe i warzywne, wodę z cytryną, sok pomidorowy, oraz w ten sposób przygotowany twarożek z rzodkiewką, naprzemiennie urozmaicając ten twarożek jeszcze zielonym ogórkiem, mam nadzieję szybko zauważyć efekty ubytku wagi.

A może sami zrobicie domowy twaróg?

Twarożek wiejskiTwarożek wiejski

Składniki:
  • 200 g wiejskiego twarożku,
  • 2 rzodkiewki,
  • 1 łyżka siekanego szczypiorku,
  • do smaku sól i czarny pieprz

    Opakowanie twarożku wiejskiego przekładamy do szklanej miseczki. Rzodkiewki kroimy w drobną kostkę i mieszamy z twarożkiem i doprawiamy solą i pieprzem.  Twarożek posypujemy siekanym szczypiorkiem. Na koniec doprawiamy twarożek odrobiną pieprzu. Smacznego!

  • Całość zawiera ok. 205 kcal.

 

Jajka zapiekane w kokilkach

Jajka zapiekane w kokilkach w kuchence mikrofalowej z dodatkiem kiełbasy krakowskiej, sera brie z orzechami i szczypiorku. Lubię jajka pod każdą postacią, często przygotowuję je ekspresowo w naszej kuchence mikrofalowej. Ustawiam kuchenkę na maksymalną moc i w 2 minuty i jajka są gotowe.  Danie błyskawiczne dla tych co nie boją się mikrofalówki. W mikrofalówce przygotowuję też czasami murzynka.

Czytaj dalej

Kartoflanka z kurkami (zupa ziemniaczana)

Do przygotowania zupy natchnął mnie Gordon Ramsay gdy obejrzałam na BBC Lifestyle „Święta z Ramsayem”, który przygotowywał pyszną zupę-krem z dyni z grzybami leśnymi. A że sezon dyniowy się skończył, więc ugotowałam kremową kartoflankę z kurkami, które zalegają mój zamrażalnik. Można wykorzystać rosół jako bazę do kremowej zupy.

Kartoflanka z kurkami (zupa ziemniaczana)

kartoflanka

Składniki:

1 litr rosołu
3 duże ziemniaki
gotowane warzywa z rosołu: 1/2 marchewki, 1/4 selera
1 liść laurowy
4 ziarna ziela angielskiego
kilka ziaren pieprzu kolorowego
gałka muszkatałowa
chilli
sól do smaku
25 dag kurek
1 łyżka oliwy
natka pietruszki
śmietana do zupy
1 łyżka masła
prażona cebulka

Przygotowanie: Do garnka wlewamy 1 litr wcześniej ugotowanego rosołu, dodajemy kartofle pokrojone w drobną kostkę, gotowane warzywa, liść laurowy, ziele i ziarnisty pieprz, gotujemy 15 minut. Wyjmujemy liść laurowy i miksujemy warzywa za pomocą blendera. Zupę doprawiamy gałką muszkatałową, chilli i odrobiną soli, dodajemy 1 łyżkę masła, aby zupa stała sie bardziej kremowa i błyszcząca. Zagotowujemy i wyłączamy gaz. Jeśli zupa jest za gęsta można dodać trochę rosołu. Dodajemy 2 łyżki śmietany do zupy i mieszamy. W między czasie jak zupa sie gotowała przygotowujemy kurki. Mrożone kurki wsypujemy na patelnię i dusimy do odparowania wody, wlewamy 1 łyżkę oliwy, doprawiamy je solą i pieprzem (można dodać pokruszony bulion grzybowy), dodajemy posiekaną natkę pietruszki i dusimy ale niezbyt długo, gdyż kurki nie lubią długiego duszenia. Gotowe kurki układamy na środku talerza i wlewamy zupę krem z jednej strony, aż równomiernie spłynie wokół kurek. Posypujemy prażoną cebulką, ja skorzystałam z kupionej w Ikei.

 

Chrupery z dipem

Indycze chrupery z dipem serowym.

Składniki:

500 g sznycla z indyka
sól i pieprz kolorowy do smaku
2 łyżki oliwy z oliwek
fix Chrupery z kurczaka z dipem serowym
7 łyżek śmietany
7 łyżek majonezu
mix sałat
Przygotowanie:
Sznycle z indyka kroimy na mniejsze paski, delikatnie zwilżamy je wodą za pomocą pędzelka, doprawiamy delikatnie solą i pieprzem. Do płaskiego talerza wsypujemy panierkę z fixu, w której obtaczamy dokładnie z każdej strony mięso z indyka. Na patelni grillowej rozgrzewamy oliwę i układamy paski mięsa i smażymy z każdej strony. Sałatę układamy na talerzu, a na nią przekładamy usmażone chrupery. W między czasie przygotowujemy sos mieszając majonez ze śmietaną i saszetkę dipu z fixu, który podajemy do mięsa z indyka.

Deser z truskawkami

Deser z truskawkami. Wykorzystałam do niego truskawki, kokosowy wafel w czekoladzie zamiast cukru, oraz sos truskawkowy, w którym karmelizowałam truskawki.

deser truskawkowy

Składniki:

250 g truskawek
330 ml śmietany 30%
wafel kokosowy w czekoladzie
4 łyżki sosu truskawkowego
serca czekoladowe
sos czekoladowy
Przygotowanie:

Przygotowanie: Wafel kokosowy ścieramy na tarce do parmezanu. 3 truskawki kroimy w cienkie plastry i układamy w 3 pucharkach opierając je o brzeg naczynia, aby tworzyły rozetkę. Śmietanę 30 % ubijamy na sztywno, następnie dodajemy starty wafel i mieszamy delikatnie łyżką. 4 truskawki kroimy w kostkę i wsypujemy do rondelka, dodajemy 4 łyżki sosu truskawkowego i dusimy na małym ogniu aż truskawki zrobią się miękkie i całość zgęstnieje, studzimy i dodajemy do ubitej śmietany, mieszamy łyżką i przekładamy do pucharków, wyrównujemy powierzchnię. Dekorujemy cienkimi paskami truskawek, wbijamy w powierzchnię czekoladowe serce i robimy smugi z sosu czekoladowego.

IMG_9741

Home cooking z Winiarami

Home cooking to rodzinne gotowanie z marką Winiary. Tematem przewodnim spotkania były wariacje kulinarne z Soserem i innymi produktami tej firmy.

Firma Winiary dostarczyła nam składniki, piękne naczynie do zapiekania i prezent do wykorzystania w Aparcie.

Atmosfera podczas gotowania była iście rodzinna, wszyscy zaangażowali się w gotowanie, zarówno dorośli jaki i dzieci. Doszliśmy do wniosku, że wspólne gotowanie, to forma rozrywki, która łączy pokolenia.

Spotkanie zakończyło się degustacją przygotowanych wspólnie potraw.

Efekt końcowy

Praca wre w kuchni, wszyscy zostali zaangażowani do pracy.

Home cooking z Winiarami i Soserem

Czytaj dalej

Muffiny z otrębami

Muffiny z otrębami

muffiny

Składniki:

3 łyżki rozpuszczonej margaryny

100 ml otrąb granulowanych ze śliwkami

100 ml otrąb żytnich

100 ml otrąb owsianych

100 ml musli owocowego z rodzynkami

100 ml mąki kukurydzianej

3 łyżki cukru trzcinowego

1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

1 jajko

120 ml jogurtu naturalnego koziego

suszona żurawina

srebrne kulki do dekoracji

pisaki cukrowe

W rondelku rozpuścić margarynę, ostudzić, dodać 120 ml jogurtu naturalnego koziego, wbić 1 jajko i za pomocą trzepaczki dokładnie ubić składniki. Wymieszać wszystkie suche składniki: 3 rodzaje otrąb, mąkę,musli, proszek do pieczenia, cukier trzcinowy. Mokre składniki z rondelka przelać do suchych, wymieszać dokładnie łyżką. Nałożyć do 6 silikonowych foremek na muffinki, wcisnąć w ciasto żurawinę.

Piec ok 25 minut w nagrzanym piekarniku w temp 180C.

Ostudzone muffinki wyciągamy z foremek, robimy kleksy cukrowymi pisakami,do których przyklejamy srebrne kulki ozdobne.

Frittata z owocami morza i warzywami

Uwielbiamy dania z jajkami, wszelkie jajecznice, omlety czy też ich włoskie kuzynki frittaty.  Kolorowa frittata z owocami morza i warzywami.

frittata

SKŁADNIKI:

  • 25 dag mieszanki morskiej
  • 1 łyżka masła do smarowania formy
  • marynata do ryb z cytryną i koperkiem
  • garść mrożonych różyczek brokuła
  • 1 łyżka pokrojonej mrożonej papryki
  • 5 jajek
  • 100 ml mleka 3.5 %
  • 1 łyżeczka mąki kukurydzianej
  • sól i chilli do smaku
  • pieprz kolorowy
  • szczypiorek
  • pomidor
  • roszponka
  • PRZYGOTOWANIE:Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni z termoobiegiem. Formę od tarty smarujemy 1 łyżką masła. Na suchą rozgrzaną patelnię wrzucamy 250 g mrożonki morskiej w skład, której wchodzą krewetki koktajlowe, omułki, i ośmiorniczki. Doprawiamy marynatą do ryb z cytryną i koperkiem i dusimy aż woda odparuje. Układamy w formie do tarty, dodajemy również mrożone różyczki brokuła i kawałeczki czerwonej papryki Jajka roztrzepujemy z dodatkiem mleka i 1 łyżeczki mąki kukurydzianej, odrobiny soli i chilli, dodajemy posiekany szczypiorek. Masę jajeczną wylewamy do formy. i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy 20 minut, aż frittata się napuszy i będzie delikatnie przyrumieniona. Wyjmujemy formę z piekarnika, posypujemy pokrojonymi w kostkę pomidorami, doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem kolorowym po 5 minutach kroimy w ćwiartki i wyjmujemy z formy na talerze. Można podawać na ciepło jak i na zimno. Ćwiartki frittaty podajemy z roszponką.
    Wyjmujemy formę z piekarnika, posypujemy pokrojonymi w kostkę pomidorami Ćwiartki frittaty wykładamy na talerz i podajemy z roszponką. Doprawiamy marynatą do ryb z cytryną i koperkiem i dusimy aż woda odparuje jajka mieszamy z łyżeczką mąki kukurydzianej, odrobina soli i chilli, dodajemy posiekany szczypiorek owoce morza układamy w formie do tarty, dodajemy również mrożone różyczki brokuła i kawałeczki czerwonej papryk

Sałatka z serem i sosem chilli

Sałatka z sosem chilli.

IMG_9304

SKŁADNIKI:

  • 1 pomidor
  • garść roszponki
  • 6 czarnych oliwek
  • garść cykorii radicchio
  • kawałek sera z czosnkiem i ziołami Rians
  • pieprz kolorowy
  • łyżka sosu chilli

PRZYGOTOWANIE:

Roszponke z torebki rozrzucamy na talerzu. Bardzo dokładnie umytego pomidora kroimy w ćwiartki i układamy na talerzu. Czarne oliwki kroimy w plasterki i posypujemy sałatkę. Radicchio kroimy w paski i rozrzucamy je na sałatce. Ser rozdrabniamy i układamy. Całość doprawiamy pieprzem kolorowym i skrapiamy pikantnym sosem chilli.

Całość doprawiamy pieprzem kolorowym i skrapiamy sosem chilli. Roszponke z torebki mixu sałat  rozrzucamy na dużym talerzu Umytego pomidora kroimy w ćwiartki i układamy na talerzu sałatkę warzywną skrapiamy pikantnym sosem chilli.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...