Sałatka z roszponki, pomidorów i ogórków, ze słodko-kwaśnym dresingiem

Lubicie kolorowe sałatki, oraz słodkie i wytrawne połączenia? Podobno łączenie ogórka i pomidora, to nie jest dobry pomysł, bo to nie jest zdrowe połączenie. Ale ja je lubię w zestawie i nic mnie nie przekona by to zmienić. Do sałatki przygotowałam słodko- kwaśny dresing przygotowany z: 1 łyżeczki czerwonego octu winnego, 1 łyżeczki sosu sojowego, 1 łyżki oleju, 1 łyżeczki musztardy z białym winem, oraz 1 łyżeczki miodu, wymieszałam wszystkie składniki na dresing, tworząc coś w rodzaju majonezu.  Pomidory pokroiłam w ćwiartki, ogórki wraz ze skórką w półćwiartki, wszystko wraz z roszponką wrzuciłam do szklanej miski, wlałam dresing, całość dokładnie wymieszałam.  Ta sałatka to świetny dodatek do dań mięsnych, ale również solo smakuje doskonale.

Sałatka z roszponki, pomidorów i ogórków, ze słodko-kwaśnym dresingiem

SałatkaSałatka

Croissant (rogaliki z ciasta francuskiego)

Croissant to rodzaj pieczywa z ciasta francuskiego w kształcie rogalika, tradycyjne są bez nadzienia w środku. Oryginalne Croissanty pierwszy raz jadłam w Paryżu wiele lat temu, podawali nam je na śniadanie obok bagietek. Doskonale smakowały z konfiturami, ale bez dodatków, miały również wyśmienity smak.

Moje Croissanty przygotowałam 2 blatów gotowego ciasta francuskiego. Potrzebujemy do ich przygotowania jeszcze żółtko roztrzepane z łyżeczką zimnej wody, posłuży do posmarowania croissantów przed pieczeniem, będą po wyjęciu z piekarnika, błyszczące.

Croissant (rogaliki z ciasta francuskiego) jak oryginalny z Francji.

CroissantyCroissanty

Czytaj dalej

Zupa szpinakowa z jajkiem (zupa krem)

Szpinak! Albo go się uwielbia, albo nienawidzi. Ja należę do tych pierwszych. Uwielbiam szpinak w różnej postaci. Na blogu jest już przepis na zupę szpinakową, ale ze świeżych liści szpinaku. Dzisiaj postanowiłam  przygotować szybką zupę szpinakową, gdyż została mi jeszcze jedna torebka siekanego szpinaku.

Dodatkiem do zupy jest serek topiony kremowy i jajko, oraz gałka muszkatałowa. Zamiast czosnku użyłam czosnek niedźwiedzi, oraz sól czosnkową, gdyż czosnkowe dodatki świetnie komponują się ze szpinakiem, w zupie szpinakowej jest niezbędny.

Zupa szpinakowa z jajkiem (zupa krem) i serem topionym:

zupa szpinakowa z jajkiem

450 g mrożonego szpinaku
1 łyżka masła klarowanego
250 ml rosołu domowego
1 łyżka suszonego czosnku niedźwiedziego
50 g sera topionego kremowego
sól czosnkowa Kotany
biały pieprz
gałka muszkatałowa
1 jajko ugotowane na twardo

Szpinak podsmażamy na  rozpuszczonym maśle, dodajemy czosnek niedźwiedzi,  doprawiamy solą czosnkową i dusimy chwilkę. Wlewamy 250 ml rosołu, 3/4 sera topionego i za pomocą trzepaczki mieszamy, aż ser się rozpuści,a zupa uzyska konsystencję kremową.

Zupę szpinakową rozlewamy do miseczek, posypujemy częścią żółtka z jajka, resztą pokrojonego w kostkę sera topionego, dekorujemy plasterkiem jajka ugotowanego na twardo, doprawiamy odrobiną świeżo startej gałki muszkatałowej.

Gwarantuję Wam, że zupę szpinakową z jajkiem i serem topionym zjecie z apetytem.

zupa szpinakowa z jajkiemZupa szpinakowa z jajkiem

Pierogi z MAGGI’cznym farszem i karmelizowanym porem

Dzisiejszy wpis przygotowałam specjalnie na konkurs pt. „Twój kultowy przepis maggi” bo zamarzył mi się czerwony Mikser KitchenAid Artisan 5 . A wzięłam udział, gdyż nie należę do osób, które nigdy nie stosują przypraw. A wg mnie przyprawa Maggi to kultowa przyprawa, kiedyś stała na półce w prawie każdym domu. W moim rodzinnym domu na pewno! Kiedyś rosół bez z kropli MAGGI nie mógł się obejść, to był smak mojego dzieciństwa i domowej kuchni. Obecnie rosół umiem przygotować bez jakichkolwiek dodatków, ale MAGGI zdarza mi się stosować np. do tatara, to taka „kropka nad i” w tym daniu.

Tym razem wpadłam jednak na pomysł aby MAGGI zastąpiła sól w farszu na pierogi z mięsem z indyka.

Przygotowałam pierogi z mięsem (zaznaczam, że surowym przed ugotowaniem) , pietruszką i  MAGGI, odrobiną pieprzu. Aby się zbytnio nie namęczyć z ciastem postanowiłam je wyrobić hakiem robota, który doskonale się do tego nadał.

Porcja na 2 osoby, gdyż wychodzi z tej ilości 16 sporej wielkości pierogów.

Pierogi z MAGGI’cznym farszem i karmelizowanym porem

pierogiSAM_5926

1 szklanka mąki pszennej
1/2 szklanka wrzącego mleka
szczypta soli
na farsz:

1 plaster wykrojony z piersi indyka
1 łyżka natki pietruszki
2 łyżeczki MAGGI
1 łyżeczka bułki tartej
pieprz do smaku

1 mały por
szczypta soli
1 łyżeczka cukru
1 łyżka oleju

2 łyżeczki soli do gotowania pierogów

Do misy robota wsypujemy szklankę mąki, dajemy szczyptę soli i wlewamy wrzące mleko. Ciasto wyrabiamy hakiem ok. 5 minut. Wyrobione ciasto wyciągamy, wkładamy do folii i wstawiamy do lodówki na 20 minut.

W czasie gdy ciasto jest w lodówce przygotowujemy farsz. Mięso z indyka kroimy na kawałki, wkładamy wraz z pietruszką do szatkownicy i siekamy chwilkę. Mięso wyjmujemy dodajemy 2 łyżeczki MAGGI, 1 łyżeczkę bułki tartej i trochę pieprzu do smaku, całość mieszamy aż masa się zwiąże.

Ciasto układamy na stolnicy lekko posypanej mąką i rozwałkowujemy dosyć cienko.
Za pomocą specjalnego wykrawacza wyduszamy koła. Na każdy kawałek nakładamy łyżeczkę farszu, zlepiamy dokładnie, jak potrafimy możemy dla ozdoby zrobić falbanki.  Pierogi  wrzucamy  na gotującą się, osoloną wodę. Po wypłynięciu pierogów gotujemy je jeszcze około 8 minut na małym ogniu, ze względu na to, że farsz był z surowego mięsa.

Ugotowane pierogi wyjmujemy łyżką cedzakową, hartujemy na moment w zimnej wodzie (nie będą się kleić), wykładamy na talerz, przed podaniem posypujemy przesmażonym porem na oleju z odrobiną cukru i soli.

Smacznego.

SAM_5913SAM_5914SAM_5916SAM_5917SAM_5918SAM_5919SAM_5931

Sałatka z wędzonym łososiem i przepiórczymi jajkami

Lubicie kolorowe sałatki, oraz słodkie i wytrawne połączenia? Ta sałatka wzbudzi wasz zachwyt. Taka kolorowa  Sałatka z wędzonym łososiem i przepiórczymi jajkami, pomidorami i winogronami to smaczne i zdrowe połączenie. Do tego jest nisko kaloryczna. Przepiórcze jajka kupiłam w sobotę, właśnie z myślą o sałatce. Ile minut gotować przepiórcze jajko na twardo i na miękko? Na miękko gotujemy jajka 1-2 minut, zaś na twardo: 3-4 minuty. Takie małe jajeczka świetnie komponują się z takiej samej wielkości pomidorami koktajlowymi, są świetne i efektowne w sałatkach.

Sałatka z wędzonym łososiem i przepiórczymi jajkami

Sałatka

1 grono winogrona kroimy na pół, a następnie każdą połówkę kroimy nie przecinając  do końca, tworząc wachlarz. Wokół oliwek faszerowanych papryczkami piri piri zawijamy mały plasterek wędzonego łososia.
Ugotowane na twardo przepiórcze jajka (3-4 minuty od zagotowania) kroimy na ćwiartki. Pomidory koktajlowe również kroimy w ćwiartki.
Garść roszponki Fit&Easy skrapiamy sosem przygotowanym z rozgniecionego ziarenka anyżu Kamis, szczypty chilli, 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek, 1/2 łyżeczki octu balsamicznego z Modeny Kamis, 1/2 łyżeczki sosu ostrygowego.
Roszponkę kładziemy na środku talerza. Łososia  układamy na środku talerza i po bokach, obok układamy ćwiartki jajek przepiórczych, ćwiartki pomidorów koktajlowych,  na wierzchu układamy wachlarze z winogrona. jajka i pomidory posypujemy delikatnie czarnym pieprzem z młynka. Smacznego.

Przepis bierze on udział w Konkursie kulinarnym dla blogerów pt. „Inspiruje nas Fit&Easy”

SAM_5906SAM_5908

 

Sałatki przepisy Fit & Easy

Przepis na młodą kapustę (z kurkami)

Ostatnio jak sprawdzałam wyszukiwanie słów kluczowych na naszym blogu, zauważyłam że  obok zupy szczawiowej szukany jest najczęściej przepis na młodą kapustę z kurkami. Młoda kapusta jest już bardzo tania.  A wiosna bez dań z młodą kapustą nie może się obejść. jednak przepisów na młodą kapustę jest tyle ilu kucharzy;) A na blogu znajduje się już przepis na młodą kapustę zasmażaną z boczkiem. Jednak dzisiejszy przepis postanowiłam zmodyfikować, tak aby zaspokoić oczekiwania poszukujących. Polecam więc do młodej kapusty dodać mrożone lub świeże kurki. A następnym razem przygotuję kolejny nowy przepis: gołąbki z młodej kapusty, jeszcze nie wiem czy będą z ryżem, czy też z kaszą.

Przepis na młodą kapustę z kurkami jest wg mnie doskonały.

młoda kapusta z kurkami

  • 1 główki młodej kapusty
  • 25 dag wędzonego, parzonego boczku
  • sól morska prowansalska Kamis
  • czarny pieprz
  • 25 dag mrożonych kurek
  • świeży koperek

Boczek kroimy w drobną kostkę, podsmażamy go na patelni. Umytą młodą kapustę drobno szatkujemy, dodajemy do podsmażonego boczku, mieszamy, przykrywamy, zasmażamy ok. 15 minut, w tym czasie kapusta zmięknie i puści sok, doprawiamy solą morską prowansalską, pieprzem, dodajemy mrożone kurki. Całość mieszamy, dusimy pod przykryciem kolejne 15 minut, przed końcem dodajemy posiekany koperek. Smacznego!

SAM_5889SAM_5884SAM_5869

 

 

Jak zrobić gulasz wołowy?

Jak zrobić gulasz wołowy? Często dostaję e-maile z tym pytaniem. Dzisiaj przedstawię Wam etapy przygotowania gulaszu wołowego bez zbędnych składników, tylko: 80 dag wołowiny, 2 łyżki 100 % oleju rzepakowego, 2 łyżki mąki, 1 łyżka ostrej papryki,1 liść laurowy, 2 ziarna ziela angielskiego, sól do smaku, 1 małą łyżeczka pieprzu młotkowanego z kolendrą i 1 łyżeczka majeranku.  Dobrze zrobiony gulasz wołowy smakuje za równo z kaszą, makaronem, czy ziemniakami. Każdy kto nie jest jaroszem doceni w smaku dobry gulasz wołowy.


Jak zrobisz gulasz wołowy?Jak zrobić gulasz wołowy?

Czytaj dalej

Sałatka z wędzonym łososiem i truskawkami, oraz warsztaty Oleofarm i Cucina

W ramach Fabryki Zdrowia zaproszono nas 25 maja 2013 na dietetyczne rewolucje przygotowane przez Oleofarm dla miłośników kuchni w restauracji Cucina w Poznaniu. Podczas spotkania otrzymaliśmy dawkę informacji na temat prawidłowego  odżywiania opartego na zdrowych tłuszczach, będących źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3-6-9. Mieliśmy również okazję poznać produkty Oleofarm oraz stworzyć autorskie sałatki z udostępnionych nam składników. Mogliśmy również skosztować 100% soków bez dodatku cukru, które są bogatym źródłem polifenoli, witamin i innych składników. Nie wszystkie soki jednak można było wypić z apetytem.  Odważyłam się skosztować wszystkie zaprezentowane soki, bardzo mi smakowały soki z granatu, brzozy z miętą, oraz aronii, natomiast sok z noni, rokitnikia i goji, były okropne, nawet ich właściwości lecznicze nie były w stanie zachęcić mnie do drugiego łyku.
Po części teoretycznej przeszliśmy do części praktycznej. Na początku każdy mógł zobaczyć jak szef kuchni Ernest Jagodziński przygotowuje sałatkę z przygotowanych na spotkanie składników. Później mieliśmy pole do popisu. Można było komponować swoje sałatki z owoców, warzyw, wędlin, mięsa, ryb, makaronu, octów balsamicznych, sosów, całej gamy olejów, różnych pestek.
Piotrek pokazał na co go stać,  jego kolorowa sałatka  z wędzonym łososiem i truskawkami wg szefa kuchni okazała się najładniejsza, do tego elegancko i czysto podana. Jego i jeszcze 2 osoby firma Oleofarm nagrodziła zestawem soków.
sałatka z łososiem
Czytaj dalej

Jak zrobić kruche rogaliki bez cukru? Serowe rogaliki z jagodami

Te rogaliki to odpowiedź na częste pytania: Jak zrobić kruche rogaliki bez cukru? Serowe rogaliki z jagodami. To kolejny mój  przepis na kruche rogaliki bez cukru. Kolejna słodka propozycja na Dzień Mamy:  serowe rogaliki z jagodami. Przepis na kruche rogaliki bez cukru i Pijane rogaliki na Dzień Mamy podawałam ostatnio. Trochę zmodyfikowałam mój przepis na rogaliki, zastąpiłam jogurt twarogiem sernikowym, a jako farsz zastosowałam mrożone jagody (mam jeszcze sporo w zamrażarce i trzeba się ich pozbyć, by zrobić miejsce świeżym).

serowe rogaliki z jagodami

 

Czytaj dalej

Meksykańskie picadillo z ryżem

Dzisiaj na tapecie kuchnia meksykańska. Proponuję jako danie obiadowe przygotować wyśmienite w smaku, bardzo pikantne danie, meksykańskie Picadillo z mieszanką ryżu Dzikiego& Parboiled. Picadillo jest daniem charakterystycznym dla kuchni hiszpańskiej, kubańskiej i meksykańskiej . Znane jest też  w całej Ameryce Łacińskiej, oraz jako giniling na Filipinach. Danie przygotowuje się w niecałe 30 minut, jest więc doskonałym rozwiązaniem dla zabieganych ludzi, którzy nie mają dużo czasu lub ochoty na gotowanie.

Przyrządziłam Meksykańskie picadillo z mielonej wołowiny i mieszanki meksykańskiej składającej się z kukurydzy, czerwonej fasoli, marchewki, groszku, z dodatkiem dobrej jakości przecieru pomidorowego (99% pomidorów), czerwonej cebuli, doprawiłam całość przyprawami charakterystycznymi dla kuchni meksykańskiej: kuminu, czosnku,chilli, oregano, papryki.

Meksykańskie picadillo z ryżem:

meksykańskie picadilo

SKŁADNIKI:

  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • 1 posiekana czerwona cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/2 kg mielonej wołowiny
  • 500 ml przecieru pomidorowego
  • 1 puszka mieszanki meksykańskiej
  • 1/4 łyżeczka chili
  • 1/4 łyżeczki kuminu
  • 1/2 czerwonej papryki
  • 1/2 łyżeczki oregano
  • sól i pieprz do smaku
  • 1 łyżeczka cukru trzcinowego
  • 200 g ryż dziki & parboiled
  • świeża kolendra

PRZYGOTOWANIE:

Rozgrzewamy na głębokiej patelni olej, wkładamy czerwoną cebulę pokrojoną w kostkę, posiekany czosnek. Szklimy kilka minut. Cebula i czosnek nie powinny się przyrumienić. Następnie dodajemy mielone mięso  wołowe (może być wieprzowe). Smażymy około 15 minut. Dodajemy przecier pomidorowy, cukier trzcinowy,przyprawy: chili, paprykę, kumin, oregano, wlewamy płyn z meksykańskiej mieszanki i dusimy ok 10 minut. Przyprawiamy solą i pieprzem. Na sam koniec wsypujemy odsączoną mieszankę meksykańską, mieszamy . W między czasie gotujemy ryż z dodatkiem soli. Podajemy na ciepło z ryżem ugotowanym na sypko. Niektórzy dodają do tego dania rodzynki, oliwki. Ja posypałam picadillo świeżą kolendrą.

Smacznego.

SAM_5778SAM_5781SAM_5788

Pijane rogaliki na Dzień Mamy

Lada moment będziemy obchodzić Dzień Mamy. Proponuję przygotować na ten dzień Pijane rogaliki na Dzień Mamy. Jako, że u nas w domu wszyscy są pełnoletni mogą je jeść wszyscy. Pijane, ponieważ do farszu wykorzystałam rum. Przepis na kruche rogaliki bez cukru podawałam ostatnio. To jest mój ulubiony przepis na rogaliki. Rogaliki zawsze mi smakują, nie są zbyt słodkie, przygotowuje je się bardzo szybko, są tanie w wykonaniu. Składniki do ich przygotowania są zawsze w domu. A smakują wszystkim.

Farsz do rogalików został przygotowany z suszonych bakalii, m.in. rodzynek i moreli, marki KRESTO, które ostatnio otrzymałam  od Świadome Odżywianie, oraz suszonych fig. Bakalie po otworzeniu paczki okazały się bardzo świeże i słodkie, nie dodałam więc do dżemu ani grama cukru, słodycz dżemu pochodzi z suszonych owoców.

Pijane rogaliki

Czytaj dalej

Domowe lody miętowe

Lubicie miętę? W tym roku, żeby nie biegać po miętę na działkę wysiałam ją sobie na balkonie w skrzynce. Uwielbiam herbatę miętową, to jest w zasadzie jedyna herbata, którą piję. W lecie lubię podać ją z kostkami lodu i plasterkami cytryny. W ostatnim czasie jedynymi lodami, które kupowałam były lody miętowe. To chyba jakaś miętowa mania;) A ja lubię orzeźwiający smak mięty.  A mięta wg mnie lubi towarzystwo czekolady, często kupuję czekoladę miętową, albo pałeczki miętowe w czekoladzie. Lubię też tzw. miętusy. Postanowiłam połączyć te dwa składniki i przygotować lody miętowe z czekoladą, a jak domowe lody, to muszą być najlepsze;) będą najlepsze. Ostatnio bardzo często robię domowe lody, które nie wymagają maszynki do lodów, ani mieszania ich co godzinę  podczas mrożenia, nie mają kryształków lodu, są idealne. Moje domowe lody przygotowuję na bazie bitej śmietany, zmiksowanych żółtek z cukrem, oraz różnych dodatków smakowych. Zrobione tym sposobem lody wyglądają i smakują jak w najlepszej cukierni. Do tego mam satysfakcję, gdyż domownicy chwalą ich smak  i  nie muszę już kupować gotowych lodów.

Od czasu, gdy zrobiłam lody owocowe zmieniam w nich tylko dodatki smakowe. Od pewnego czasu obiecywałam sobie, że zrobię lody miętowe. Już nikt mi nie powie, że nie można domowym sposobem zrobić najlepsze domowe lody miętowe.

Polecam! Najlepsze domowe lody miętowe z czekoladą, następnym razem, aby miały lekko miętowy kolor dodam do  nich likieru miętowego.

lody miętowe

Składniki

  • 350 ml śmietanki kremówki 36% Aro
  • 2 żółtka
  • 50 g cukru
  • 1 łyżka wrzącej wody
  • 10 liści mięty
  • 100 g czekolady miętowej

Przygotowanie:
Miętę bardzo drobno siekamy, lub miksujemy je blenderem, zalewamy łyżką wrzącej wody i chwilkę parzymy. Do misy robota dodajemy 2 żółtka, do żółtek dodajemy 50 g cukru i miksujemy  tak długo aż masa stanie się biała i puszysta. Dodajemy sparzoną miętę, ponownie miksujemy na najwyższych obrotach.
Śmietankę ubijamy na sztywno w osobnym naczyniu. Ja to robię wszystko FP 270 Kenwood)
Do żółtek dodajemy stopniowo, po łyżce śmietany i mieszamy na najniższych obrotach aby masa się nie zważyła.
Na koniec dodajemy do masy całą schłodzoną, miętową czekoladę bardzo drobno posiekaną, delikatnie mieszamy silikonową łyżką, aż składniki się połączą. Masę  przekładamy do silikonowej formy i  wstawiamy do zamrażarki, mrozimy kilka godzin (wystarczyło im 5 godzin), ale można je mrozić dłużej, ale wtedy przed podaniem trzeba trochę poczekać, aby móc  uformować kulki łyżką do lodów. Lody podałam na rożkach waflowych.

Te lody nie potrzebują podczas mrożenia żadnej ingerencji, stoją sobie w zamrażarce aż się zamrożą.

Najlepsze domowe lody miętowe z czekoladą są idealne. Smacznego.

lody miętowelody miętowelody miętowelody miętowe

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...