Gołąbki z ryżem i mięsem

Nie ma uniwersalnego przepisu na gołąbki. Można je przygotować z różnymi dodatkami,  z tym co lubi. Lubię gołąbki z kaszą, gołąbki z mięsem, papryką i ryżem. Można przygotowywać gołąbki w garnku, w piekarniku lub w parowarze. Te dzisiejsze przygotował Piotrek. Te gołąbki z mięsem, ryżem zostały przygotowane w garnku (duszone gołąbki)  i bazują na tradycyjnym, prostym przepisie na gołąbki z kapusty.  Farsz na gołąbki oprócz mięsa zawiera ryż długoziarnisty, oraz mało wymyślne przyprawy: sól, pieprz i majeranek.

Gołąbki z ryżem i mięsem są pyszne i sycące. U nas podawane są z domowym sosem pomidorowym.

Gołąbki z ryżem i mięsemGołąbki z ryżem i mięsem

Czytaj dalej

Krupnik warzywny z pęczakiem

Krupnik to jedna z moich ulubionych zup. W takie chłodne dni krupnik doskonale rozgrzewa. Zupa ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Może dlatego, że ma niezbyt ciekawy wygląd? Ale smak ma doskonały. Można do krupniku dodawać różne gatunki kasz (krup). Ja tym razem dodałam pęczak. Dodaje się też do krupniku ziemniaki, ale ja tym razem ich nie dodałam. Czasami zaciągam krupnik śmietaną, czasami zostawiam w formie rosołowej lub dodając do krupniku  koperek. Krupnik wtedy jest lekki, pyszny, po prostu bardzo smaczny:)
Krupnik warzywny z pęczakiem :

Krupnik z warzywami i pęczakiem

Składniki:
  • 1 porcja rosołowa,
  • sól do smaku,
  • 1 op. włoszczyzny,
  • 3 suszone grzyby,
  • 1oo g pęczaku,
  • 1 liść laurowy
  • 3 szt. ziela angielskiego,
  • do smaku czarny pieprz,
  • 1 szt. cebula,

Do garnka wkładamy porcję rosołową, dodajemy cebulę, pokrojone w plasterki marchewki, suszone grzybki, całą pietruszkę i seler, przyprawy i doprawiamy 1 łyżeczką soli, zalewamy 1,5 litrem wody, gotujemy ok. 30 minut, wsypujemy pęczak i gotujemy do miękkości. Doprawiamy do smaku czarnym pieprzem. Mięso z porcji rosołowej rozdzielamy na mniejsze kawałki, wkładamy do miski.  Krupnik wraz z marchewką rozlewamy do miseczek. Dekorujemy świeżą natką pietruszki. Smacznego.

krupnik warzywny z pęczakiem

Racuchy drożdżowe z jabłkami

Racuchy drożdżowe z jabłkami to jedno z dań  mojego dzieciństwa. Dawniej robiło się je za pomocą zwykłej trzepaczki. My teraz ułatwiamy sobie pracę. Robi się je  szybko w robocie,  nie trzeba brudzić rąk, bo hak robota zrobi wszystko sam. Do drożdżowego ciasta na racuchy dodaje się pokrojone w kostkę jabłka, podaje posypane cukrem pudrem. Aby zrobić mi przyjemność przygotował je Piotrek.

Racuchy drożdżowe z jabłkami:

Racuchy drożdżowe z jabłkami

Składniki:
1 szklanka mąki
1/2 szklanki mleka
2 jajka
50 g drożdży
2 łyżki domowego cukru waniliowego
1/3 szklanki oleju wielkopolskiego
2  jabłka

Przygotowanie:
W misie robota mieszamy mąkę z cukrem waniliowym. Podgrzewamy mleko, dodajemy drożdże i jajka, rozcieramy razem. Wlewamy do misy i mieszamy hakiem robota do uzyskania jednolitego ciasta. Ciasto powinno mieć konsystencje gęstej śmietany. Ciasto przykrywamy ściereczką i pozostawiamy aż lekko podrośnie. Umyte jabłka kroimy w kostkę i dodajemy do ciasta. Na rozgrzany olej nakładamy łyżką po 3 sztuki i usmażymy placki z obu stron na złoto.
Usmażone racuchy układamy na ręczniku papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Posypujemy racuchy cukrem pudrem. Z tej porcji wychodzi  20 pulchnych racuchów.

Surówka z marchewki dietetyczna

Najłatwiejsza surówka z marchewki dietetyczna bez zbędnych dodatków w postaci cukru, oliwy, jogurtu, majonezu itp. dodatków. Surówkę z marchewki i jabłek przygotował tym razem Piotr, podał ją do panierowanych piersi z kurczaka. Raz na jakiś czas i on przygotowuje jakiś lekki dodatek do dań 😛

Surówka z marchewki i jabłka jest bardzo soczysta za sprawa tartych jabłek, jest też bardzo zdrowa, oraz ma mało kalorii, ostatnio takie surówki stały się popularne, gdyż polecane są podczas diety warzywno-owocowej dr Ewy Dabrowskiej.

surówka z marchwi

Składniki :

  • marchew- 4 szt.
  • jabłka- 2 szt.
  • szczypta białego pieprzu mielonego
  • sok z cytryny
Przygotowanie surówki z marchewki :
Umytą i obraną marchew ścieramy na tarce o grubych oczkach. Tak samo ścieramy również jabłka wraz ze skórką, tam jest najwięcej witamin. Skrapiamy sokiem z cytryny, jeśli się nie odchudzamy to posypujemy surówkę lekko cukrem najlepiej pudrem (w tej nie ma cukru, gdyż marchew i jabłka są bardzo słodkie) i mieszamy, aby witaminy lepiej się wchłaniały warto surówkę skropić oliwą. Surówkę doprawiamy białym pieprzem.Jeśli chcemy wzbogaćić smak surówki, ale jednocześnie podnieść w niej ilość kalorii można dodać łyżkę majonezu i  jogurtu.Taka prosta surówka z marchwi pasuje do wszystkich rodzajów mięs, do tego jest bardzo smaczna .kotlet z piersi kurczaka

Pączki domowe z powidłami

Pączki domowe z powidłami to kolejna smażona na oleju lub smalcu słodkość obok angielskich pączków,  faworków, które w polskiej tradycji wpisują się w ramy karnawału. Pączki łatwo się wykonuje. Trzeba pamiętać by do ciasta dodać alkohol, czyli spirytus, aby tłuszcz nie wsiąkał w ciasto. Może te domowe pączki nie są tak równe jak ze sklepowej półki, ale w smaku są zdecydowanie smaczniejsze. Myślę, że domowe pączki z powidłami zadowolą wszystkich miłośników pączków, donatów, czy też oponek. Te pączki  zawsze się udają!

Z podanej niżej ilości pączków, wychodzi 14 sztuk, ale jak komuś jest za mało wystarczy podwoić ilość składników.
Polecam przepis Piotra na pączki domowe z powidłami:

Domowe pączki z powidłami

Przepis na surówkę z kapusty kiszonej i jabłka

 Polecam Przepis na surówkę z kapusty kiszonej i jabłka, która jest świetnym, winnym dodatkiem do obiadu. Jak przygotowuję surówkę do ryby, dodatkowo dodaję do niej cebulę.

Ta surówka z kapusty kiszonej była dodatkiem do kotletów mielonych.

surówka z kapusty kiszonej

1/2  kapusty kiszonej

1 marchewka

1 jabłko

2 łyżeczki cukru

1 łyżka oleju
1/2 cytryny

kolorowy pieprz

Przygotowanie:

Kapustę kiszoną drobno siekamy. Obieramy marchewkę i ścieramy na tarce. Jabłko również ścieramy na tarce jarzynowej o dużych oczkach, skrapiamy sokiem z cytryny i dodajemy do kapusty, mieszamy. Doprawiamy surówkę cukrem, kolorowym pieprzem, skrapiamy olejem i mieszamy. Ta surówka jest doskonałym dodatkiem do kotletów mielonych.

kotlety mielone z marynowanym czosnkiem

Kotlety mielone z czosnkiem marynowanym

Kotlety mielone  najczęściej przygotowuję ze zmielonej surowej wieprzowiny. Ja przeważnie mięso na kotlety mielone przygotowuję mieląc łopatkę wieprzową lub szynkę, dodaję  surowe jajko,  odciśniętą bułkę namoczoną wcześniej w wodzie lub mleku,  doprawiam je  solą i pieprzem, oraz oczywiście majerankiem, z dodatkiem surowej lub usmażonej  posiekanej cebulki. Tym razem postanowiłam dodać marynowany czosnek z chili, który świetnie zaostrzył smak kotletów.

Kotlety mielone zazwyczaj podaje się  z ziemniakami  oraz dodatkami np. buraczkami, marchewką z groszkiem, czy też z surówką z kiszonej kapusty.

Kotlety mielone z czosnkiem marynowanym:

kotlety mielone z marynowanym czosnkiem

 

Składniki:

60 dag mięso z łopatki wieprzowej
1 jajko,
1 cebula,
1 bułka kajzerka
sól i pieprz kolorowy do smaku
bułka tarta do panierowania,
1 łyżka kaszy manny
1 łyżka majeranku
2 łyżki marynowanego czosnku z chili Ole!

Mięso kroimy na mniejsze kawałki i szatkujemy (lub mielimy maszynką do mięsa) wraz z odciśniętą bułką , 1 cebulą i 2 łyżkami marynowanego czosnku z chili (ja w pojemniku od szatkownicy FP 270 Kenwood), przekładamy do miski, dodajemy jajko,  kaszę manną, doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem, dokładnie wyrabiamy masę mięsną. Formujemy owalne kotlety mielone, obtaczamy je w bułce tartej i smażymy na oleju na złoty kolor. Podajemy kotlety z ziemniakami i surówką z kapusty kiszonej.
Tak przygotowane kotlety mielone doskonale nadają się na chleb, zastępując wędlinę, kroimy je w plastry i mamy super obkład.

Smacznego!

Gulasz wieprzowy w sosie pomidorowym

Nasza rodzina jest mięsożerna. Więc różne mięsne danie to u nas podstawa obiadu.
Proponuję przygotować Gulasz wieprzowy w sosie pomidorowym. Gulasz  jest doskonały w smaku.

Gulasze można przygotowywać z wieprzowiny: z szynki, łopatki, wołowiny, czy też jagnięciny i podawać z dowolnymi dodatkami, kaszą, z ryżem, ziemniakami. Ja podałam ten gulasz z kaszą kuskus. Kaszę kuskus wsypuje się do miseczki i zalewa wrzącym bulionem lub osoloną wrzącą wodą 0,5 cm powyżej wysokości kaszy, przykrywa i czeka 5 minut. Wystarczy tylko kaszę wymieszać widelcem i jest gotowa do zastosowania, jest sypka i do tego doskonałą w smaku.

Do przyprawienia gulaszu z łopatki zastosowałam jedynie sól czosnkowo- ziołową i czarny pieprz. Dodatek koncentratu pomidorowego tworzy doskonały w smaku sos. Proste smaki, proste składniki, a efekt wspaniały. Nie musimy stosować wyszukanych składników by nasze kubki smakowe buzowały.

Gulasz wieprzowy w sosie pomidorowym:

Gulasz w sosie pomidorowym

Czytaj dalej

Konkurs Blog Roku 2012

Nasz blog został zgłoszony  w konkursie BlogRoku 2012 w kategorii tematycznej Zdrowie i kulinaria, braliśmy udział w tym konkursie, również w zeszłym roku, fajnie jest znaleźć się w gronie najlepszych blogów.

straga.pl

135 zdrowie


Wyślij SMS o treści D00053 Na numer 7122


Koszt SMS –owego głosu to 1,23 PLN brutto (z VAT) , Po oddaniu głosu na dany blog, z danego numeru telefonu nie można będzie zagłosować ponownie na ten sam blog.

Od dzisiaj 24.01.2013 od godzinie 15.00 rozpoczyna się II etap Konkursu – głosowanie – nominowanie blogów do oceny przez Kapitułę Konkursu oraz ranking blogów przez Brand24 w celu wyboru blogów nominowanych do nagrody Bloga Blogerów, który zakończy się on 31.01.2013 o godzinie 12.00.

Postanowiłam Was poinformować  o tym, że biorę udział w tym konkursie! Może oddacie głosy na nasz blog?:)

I PÓŁFINAŁ BLOGERCHEF – GNIEWINO

W ostatni weekend blogerzy kulinarni spotkali się w Hotelu Mistral w Gniewinie, aby powalczyć o tytuł I półfinalisty BlogerChef. Spotkanie było podzielone na dwa dni. W piątek na wieczorku hiszpańskim w luźnej atmosferze przygotowywaliśmy różne dania z produktów, które mieliśmy do dyspozycji. Ja przy okazji postanowiłam przeprowadzić test funkcji gotowania indukcyjnego Kenwood Cooking Chef, podgrzewając w nim ciasto drożdżowe. Do tej pory ciasto podgrzewałam w piekarniku ustawionym na 50 stopni z termoobiegiem, więc miałam obawy, ale robot Kenwood spełnił moje oczekiwania, po testach polecam nastawić temperaturę na 60 stopni i ciasto drożdżowe rośnie znakomicie. Nie mieliśmy też do dyspozycji normalnej wielkości piekarników, jedynie piekarniki Pangourmet firmy De’Longhi . Co do nich też miałam obawy, bo wyglądały na bardzo małe- są jednak bardzo głębokie i mają wiele funkcji, których nie ma w normalnej wielkości piekarniki. Sprzęt sprawdził się znakomicie podczas pieczenia pizza rolls, które zaprezentowałam podczas wieczorku hiszpańskiego. Nie było niestety nic pomidorowego, z czego można było przygotować sos, postanowiłam więc trochę zmodyfikować mój przepis i wykorzystać farsz pieczarkowy Ole! oraz zastąpić żółty ser mieszanką FELISOS z suszonymi pomidorami.
Do przygotowania ciasta zastosowałam zaś mąkę pełnoziarnistą wymieszaną z białą mąką pszenną.

pizza rolls1farsz pieczarkowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pizza rolls

 

 

 

 

 

 

 

 

Składniki na ciasto drożdżowe:

  • 3 szkl mąki pszennej (1 szklanka białej i 2 szklanki pełnoziarnistej)
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1/2 łyżeczka soli
  • 200 ml wody
  • 50 g drożdży
  • 3 łyżki oleju

Składniki na farsz:

  • farsz pieczarkowy Ole!
  • szynka parmeńska
  • FELISOS z suszonymi pomidorami Ole!

W rondelku mieszamy wodę z olejem i 1 łyżeczką cukru i 1/2 łyżeczki soli, lekko podgrzewamy. Dodajemy 5 dag drożdży i ucieramy do rozpuszczenia drożdży, dodajemy jajko i mieszamy. Do misy robota wsypujemy 2 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej i 1 szklankę białej mąki pszennej, wlewamy zaczyn, ciasto wyrabiamy za pomocą haka do pizzy kilka minut. Ustawiamy temperaturę w płycie indukcyjnej robota  do temp. 60 stopni i czekamy 20 minut do wyrośnięcia ciasta, po tym czasie wyciągamy ciasto drożdżowe i jeszcze chwilkę wyrabiamy. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto  cienko wałkujemy, tworząc prostokąt. Smarujemy farszem pieczarkowym, obkładamy na całej powierzchni szynką parmeńską, posypujemy suszonymi pomidorami i serem feta. Zwijamy ostrożnie ciasto, tworząc wałek, kroimy na ok. 3 cm plastry.  Każdy kawałek układamy na blasze pionowo, niezbyt ściśle, gdyż jeszcze urosną. Pizze wstawiamy na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C z termoobiegiem.

Sobota- półfinał :
Jadąc do Gniewina na I półfinał BlogerChef nie byłam nastawiona, że wygram, chciałam się dobrze bawić. Miałam jedynie obawy, czy osoby gotujące nie będą tak bardzo ze sobą rywalizować, że współpraca może nam nie wyjść. Znałam osobiście tylko Michała Staszczyka, oraz wirtualnie Adrianę. Pozostałe osoby były dla mnie wielką niewiadomą. Każdy z nas: Ja , MICHAŁ, ADA, LAURA, Kamila, ULA, KASIA, BARTEK  potencjalnie mógł wygrać. Zaskoczeniem dla mnie jedynie było to, że szef danej grupy nie musiał dotykać swojego dania nawet palcem, mógł wydawać tylko dyspozycje i liczyć na inwencję członków swojego zespołu.
I właśnie ta niesamowita atmosfera i pragnienie, przygotowania super dań przez członków danego zespołu było najfajniejsze .
Trochę stresujące było to, że nad nami stało męskie Jury i wszystkim patrzyło na ręce: Mirek Drewniak, Jarosław Walczak, oraz Łukasz Fularz, jednocześnie Panowie jednak dawali cenne uwagi i  podpowiedzi, które były bardzo pouczające. Przez 3 rundy gotowałam wspólnie z Adą, Laurą, zmieniali się tylko nasi szefowie. Śmiem  twierdzić, że nasz zgrany team pomógł wygrać ten półfinał Michałowi Paszczakowi. Michał miał bardzo dobry przepis,  jego Cevapcici z domowym sosem Ajvar przygotowane przez Laurę i Adę, z małą pomocą Michała podbił serce jurorów, do tego złożyła się jego osobowość i pasja gotowania. Natomiast jego deser Tiramisu z sosem z granatu ja przygotowałam sama od A-Z.
Na pewno  nie był to mój ostatni raz, będę starała się znaleźć na kolejnych edycjach. Część zdjęć pochodzi ze strony BlogerChef.
SAM_2490
SAM_2458
wywiadpodczas krojeniapizza rolls3roladki

SAM_2459

SAM_2463

Klopsiki w sosie pomidorowym i ryżem

Klopsiki w sosie pomidorowym to jedno z ulubionych dań mojego syna. Przepis na klopsiki jest uniwersalny, klopsiki najpierw się podsmaża lub surowe wrzuca na bulion. Można klopsiki przygotować z różnymi sosami. Klopsiki podajemy z różnymi dodatkami: z ryżem, makaronem lub ziemniakami, można też w sosie maczać pieczywo np. bułki pszenne.

Klopsiki w sosie pomidorowym i ryżem

Klopsiki w sosie pomidorowym

Czytaj dalej

Ryż basmati z kiełbasą i pomidorami

Wczoraj na TVN Player oglądałam program z Gordonem Ramsay’em, moim ulubionym szefem kuchni. Program dotyczył taniego gotowania, a zainspirował mnie przepis z ryżem basmati i kiełbasą.
Oczywiście przepis jest zupełnie inny, łączy jedynie składnik: ryż i kiełbasa.

Ryż basmati z kiełbasą i pomidorami i świeżą kolendrą:

Ryż basmati

Czytaj dalej

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...